We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dr. Eray Güçlüer

10 17 0
27.05.2020

Bundan tam 631 yıl önce 28 Haziran 1389 tarihinde Sultan I. Murad önderliğindeki Osmanlı ordusu ile karma haçlı ordusu arasında yapılan 1.Kosova Savaşı’nda Osmanlı Ordusu tarafından ilk defa top kullanması strateji tarihinin en önemli olaylarından biridir.

Savaş meydanında düşman süvarileriyle Osmanlı topçusunun karşı karşıya getirilmesi manevrasını gerçekleştirebilen Osmanlı taktik dehası, bundan sonraki savaşların kazanılmasında çok önemli asimetrik üstünlük elde etti.

Osmanlı topçusuyla düşman süvarilerinin Kosova meydanında karşılaşma anını kaleme alan bir Osmanlı tarihçisi “artık düşmanın insan gücü ile bizim tekniğimiz savaşıyordu” diyerek bu üstünlüğü teyit etti.

Üç gün önce Türkiye’nin ilk “Taarruzi Silahlı İnsansız Hava Aracı” başarıyla test edildi. SİHA ve İHA’larda önemli gelişmeleri başaran ülkemiz, TİHA ile yeni bir aşamaya geçmiş bulunmaktadır.

SİHA’lar ağırlıklı olarak nispeten düşük irtifada kara hedeflerini vurabilirken, TİHA’lar aynı zamanda yüksek irtifada ve aralıksız olarak çok uzun süre uçarak havadaki hedeflere karşı yani düşman savaş uçaklarını ve füzelerini önlemek için de kullanılabilmektedir.

TİHA’lar sadece anavatan üzerinde değil Irak’ta, Suriye’de Ege-Akdeniz-Karadeniz’de hatta Somali ve Libya gibi daha uzak alanlarda Türkiye’nin gözü, kulağı ve gerekirse yumruğu olacaklar. Ve bu operasyonlar pilot kullanmadan Türkiye’den yönetilebilecek.

Artık fiziksel insan gücünden ziyade teknolojimizin mücadele ettiği ve klasik harekat konseptlerinin değiştiği yeni bir safhaya geçmiş bulunmaktayız, tıpkı bundan 631 yıl önce ecdadımızın yaptığı gibi. Milletimize hayırlı olsun, emeği geçenlerden Cenabı Mevla Razı olsun.

LİBYA’DA DEĞİŞEN BÖLGESEL DENKLEM

Geçtiğimiz hafta Libya’da darbeci Hafter’e bağlı paralı silahlı güçlerin hızlı bir çekilme içine girdiklerini görüyoruz. Öyle ki Rusya’nın sekiz adet çoğu eski model savaş uçağını........

© Akşam


Get it on Google Play