We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dr. Eray Güçlüer

10 9 0
13.05.2020

Bu haftanın en çok konuşulan konusu Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT), Somali’de gerçekleştirdiği başarılı operasyondu.

Bölgede oldukça başarılı “İstihbarat Mühendisliği” çalışması gerçekleştiren MİT, teröristler tarafından Kenya’da kaçırılıp Somali’ye götürülen İtalyan vatandaşını sağ salim kurtardı.

Yıllardır teröre karşı mücadele veren MİT personelinin deneyimleri, tecrübeleri, teknolojiyle birleştiğinde böyle harika sonuçlar ortaya çıkıyor. İstihbarat konusundaki başarımız ülkemiz adına bir gurur kaynağı, bu noktada MİT personellerini canı gönülden kutluyoruz.

Bir yıldır kayıp olan ve akıbeti bilinmeyen İtalyan vatandaşının kurtarılması için İtalya’nın resmi talebi üzerine Aralık 2019 yılında çalışmalara başlayan MİT, bölgedeki yerel istihbarat ağını, teknik imkanlarını, özgün istihbarı metotlar üzerinden geliştirerek kaçırılan İtalyan vatandaşının yerini çok kısa sürede tespit etti.

MİT tarafından noktasal olarak belirlenmiş hedef alanlarına sızan istihbarat timleri, kaçırılan İtalyan vatandaşını burnu bile kanamadan kurtardı ve ülkesine teslim etti.

Başarılı operasyonun arkasında çok yönlü çalışma ve istihbarat mühendisliği yatıyor.

Binlerce yıllık kadim medeniyetimiz sayesinde dünyada güçlenen Türkiye’nin etki alanı, sınırlarının çok daha ötesinde hissedilmekte. Kendi ülkemizin sınırlarından daha büyük bir milletiz. Bu da Orta Doğu ve Afrika’da kendini göstermekte…

MİT VE GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ AYNI MÜCADELEYİ VERİYOR

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığı yurt içindeki terörist sayısının 500’ün altına indiğini açıkladı. İstihbarat teşkilatlarımız, yurt içi ve yurt dışındaki teröristlerin kim olduğunu biliyor. Yakalanmaları ve etkisiz hale getirilmeleri an meselesi. Hem MİT hem de güvenlik güçlerimiz teröre karşı aynı mücadeleyi veriyor. Hepsini gönülden tebrik ediyoruz.

ABD-Türkiye ilişkilerinin niteliği giderek değişmekte. Bu değişim ülkemizin lehine bu şekilde devam ettikçe bir süre sonra ABD PYD/PKK ve FETÖ’yü çöp kutusuna atmak durumunda kalacaktır. Küresel değişim Çin ile mücadelede ABD’yi bazı tercihler yapmaya zorlamaktadır. Bu süreçte Türkiye’nin birincil tercihler içerisinde yer alacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Hep birlikte bu süreci göreceğiz. Emperyalizm aklı budur. Ülkemizin gün geçtikçe büyüyen gücü sayesinde, emperyalistlerle iş tutan terör örgütlerinin hizmet ettikleri efendileri tarafından çöpe atılma zamanları da........

© Akşam


Get it on Google Play