We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dr. Eray Güçlüer

5 10 3
07.05.2020

Türkiye korona virüsle olan mücadelesini kazandı. Yakaladığımız bu başarıyı rehavete kapılmadan, tedbirlere uyarak kalıcı hale getirmeliyiz.

Koronaya karşı verdiğimiz mücadele başarısının arkasında millet-devlet iş birliğinin güçlü dayanışması yatıyor. Devletin milletle kurduğu ilişki bundan sonraki süreçler için de önemli referanslar oluşturmakta.

Salgın sonrası hayatın normale dönmeyeceği yönünde olumsuz söylemlerle karşılaşıyoruz. Korona krizini 2008 ekonomik krizine ve 1929 Büyük Buhrana benzetenler de var. Fakat burada unutulmaması gereken nokta korona krizinin bir çözümü var, aşı üretildiğinde virüs tehlikesi ortadan kalkacak.

Türkiye aşı çalışmalarına, bilim insanlarına ve teknoloji geliştiricilerine büyük yatırım yapıyor. Ayrıca üretilen tıbbi malzeme ve teçhizatının ihracatında önemli atılımlar yaptık. Yetkililer yerli ve milli tıbbi teknolojik altyapının sağlanması için büyük gayret içerisinde. Düşen petrol fiyatlarının yükselen dolara rağmen önümüzdeki yıl bütçeye katkısının en az 30 milyar dolar olması bekleniyor.

Ülkemiz virüse karşı teknoloji geliştirme yarışında yer alarak başka ülkelere bağımlı olmayacak, üretilen yerli ve milli teknolojiden gelir elde edebilecek seviye gelindi. Bu noktada korona salgınından asgari kayıpla çıkacağımızı ve daha çabuk toparlanacağımızı söyleyebilirim.

Virüsün insanlığa olan tehdidi yakın zaman diliminde ortadan kalkacaktır. Dünyada aşının 2020 Eylül ayı ile 2021 Mart ayı arasında üretilmiş olacağı tahmin ediliyor. Korona virüsün dünya sisteminde büyük tramvatik dönüşümler oluşturacağı yönündeki beklentilerin ütopik olduğunu düşünüyorum. Dünya normal hayatına dönecektir…

KÜRESEL SİSTEMDE OLASI YENİ DENKLEMLER

Uluslararası ilişkilerin yakın geleceğini Çin ile ABD arasındaki küresel rekabet belirleyecek. ABD Çin’i askeri olarak durdurabilme kapasitesinin artık olmadığını fark etmiş durumda. Bu yüzden farklı seçenekler üzerinden gidiyor.

ABD dünya üzerinde Çin’e karşı negatif bir algının oluşması yönünde politikalar izliyor. Çin’in dünyayı virüse karşı zamanında bilgilendirme ve mekanizmalarını harekete geçirme sorumluluğu vardı. Avrupa ülkelerinde de Çin’e karşı şüphecilik her geçen gün........

© Akşam


Get it on Google Play