We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dr. Eray Güçlüer

6 1 0
27.04.2020

Türkiye’de korono virüs salgını gerilemeye başladı. İyileşen hasta sayısı vaka sayısını geçti, entübe hasta sayısı ve vefat edenlerde düşme var. Bu durum bizi ihtiyatlı rahatlamaya sevk etmelidir. Çünkü mücadelenin son günü ilk günkü gibi olmalı, kararlılıkla mücadeleye devam etmeliyiz. Ancak bu sayede geriye dönüşlerin önüne geçebilir ve süreci kısaltabiliriz.

Salgının ülkemizde kontrol altına alınmaya başlanmasıyla birlikte sürecin nereye doğru evirileceği, yakın ve orta vadede virüsün bölgesel ve küresel çok yönlü etkilerinin neler olabileceği yönündeki sorular daha fazla gündeme gelmeye başladı.

Başta ekonomik, sosyal, politik ve güvenlik olmak üzere bu sorulara cevap arayan çok sayıda akademisyen, yazar ve siyasetçi var. Ancak belki de virüs krizinin tam ortasındayken bu konuda yapılmış çok önemli bir çalışmadan söz etmek gerekir.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) tarafından çok sayıda akademisyen ve araştırmacıyla hazırlanan “COVID-19 SONRASI KÜRESEL SİSTEM: ESKİ SORUNLAR, YENİ TRENDLER” isimli kitap bu alandaki pek çok soruna bilimsel perspektiften ışık tutmaktadır. Bu kitaptaki ön........

© Akşam


Get it on Google Play