We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bedir Acar

11 24 1
15.07.2020

Hayatı Savunma Biçimleri, Fikrimin İnce Gülü, Ölmeye Yatmak, Bir Düğün Gecesi gibi önemli eserlerin yazarı Adalet Ağaoğlu 91 yaşında aramızdan ayrıldı.

Türk edebiyatına önce şiir, sonra oyun, nihayetinde deneme, öykü ve roman yazarı olarak hizmet veren Ağaoğlu, bundan iki yıl önce 64 yıllık eşi Halim Ağaoğlu’nu kaybetmişti.

Edebiyatımızın velud kalemi, eşinin vefatından sonra köşesine çekilmeyi yeğlemişti.

1996 yılında Sarıyer sahilde yürüyüş yaparken korkunç bir trafik kazası geçiren yazar, hızla gelen bir otomobilin çarpması sonucu denize yuvarlandı.

Vücudunda kırıklar oluştu, beyin kanaması geçirdi.

18 ay yatağa bağlı kaldı, ölümden döndü.

Ancak bu ağır travmaya rağmen yazmaktan geri durmadı.

Ta ki 2018 yılında eşini kaybedene kadar.

Artık kendini yarım hissediyordu.

Hem yaş hem de edebiyatımıza katkıları itibariyle günümüz yazın dünyasının en kıdemli isimlerinden olan Ağaoğlu bir dönem siyasete de göz kırptı; ÖDP’den İstanbul milletvekili adayı oldu.

1986 yılında İnsan Hakları Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ancak 2005 yılında ‘PKK yanlısı politikalar izliyorlar’ diyerek dernekten istifa etti.

Siyaset’ macerası bir tarafa bırakılırsa Adalet Ağaoğlu fildişi kulesinde oturup köşesinden yazan yazarlardan olmadı; Türkiye’nin güncel meseleleriyle yakından ilgilendi ve bu ilgisini eserlerine de........

© Akşam