We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sahur Bereketi

1 0 0
18.04.2022

Her anı mükafat ve bereketle dolu bir zaman dilimi olan Ramazan ayının güzellikleri arasında şüphesiz İftar ve Sahur vakitlerinin yeri ayrıdır.Sahur geceyi süsleyen bir inci gibidir bu ay içerisinde.

Peygamberimiz de sahur ile alakalı Hadisi Şeriflerinde ‘’Sahur yiyiniz ;çünkü sahurda bereket vardır buyurmuşlardır (Buhari Savm) İftar zamanı acele edilmesi gereken bir vakit olarak görülürken sahuru geciktirmek sünnettir.

Sahur vakti bir çok manevi hazineyi de barındırmaktadır.

Sahur İslam inancında ki oruçlarla diğer oruçları ayırt eden en büyük unsur olarak kabul edilmiştir.Bu Peygamberimizin naklettiği bir açıklamadır.

Bu nedenle sahura büyük önem vermişlerdir.Büyük İslam alimleri sahura kalkmanın sahur yapmanın sünnet olduğunun belirtmişlerdir.

Peygamber Efendimiz sahuru mübarek bir yemek olarak tanımlamış ve bir yudum suyla dahi sahur yapılmalıdır buyurmuşlardır.Peygamberimiz, gündüz orucu için sahur yemeğinden ,gece namazı için de öğle uykusundan yararlanın buyurmuşlardır.

Sahur vakti gece başlar imsak vaktine kadar devam eder.

Hicri Ve Miladi takvim arasındaki farklardan dolayı günümüzde Ramazan ayı her sene 10 gün geri gelmektedir.

Bu nedenle iftar ve sahur vakitleri imsak vakitlerinde kesinlik yoktur.İmsak sabah ezanı ile başlar ve Ramazan ayının denk geldiği aya göre ezan saatleri........

© Akasyam


Get it on Google Play