We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İletişimde Verimli Olabilmek

2 0 0
16.05.2022

İletişim kendimizi ifade etme ve karşımızdakini anlama sanatıdır.Duygu ,düşünce ve isteklerimizi çeşitli yollarla karşımızdaki kişilerle paylaşmakta kullandığımız en önemli araçtır. İletişim bizlere birbirimizi anlama,kendimizi ifade etme,isteklerimizi anlatma gibi konularda kolaylıklar sağlar.

İletişim çeşitli yollarla sağlanır dedik.İletişime etki eden unsurlar sözcükler ,ses tonu ve beden dilidir.Sözcük seçiminde anlatmak istediğimiz konuyu çok üzün cümleler yerine kısa ama karışık olmayan bir tarzda sunmamız daha verimli olacaktır.Ses tonumuzu hitap edeceğimiz kişi ,topluluk ve konuya göre ayarlamamız gereklidir.Bir toplantı da sunum yapıyorsak ciddi daha tok yüksek olmayan bir ses tonu kullanmalıyız.Daha samimi ortamlarda kullandığımız ses tonu daha yumuşak ve esnek olabilmektedir.

Beden diline gelince bu çok geniş bir konudur.Jest ve mimiklerimizi de içine alan beden dili konuşmamızı tamamlayan en önemli faktördür.Kendi konuşmamızın yanında karşımızda kini dinlerken de beden dili büyük önem taşır.Örneğin birini dinlerken karşımızdaki kişiye bakmamak ,el kol hareketleriyle dikkat dağıtmak , yakınımızda ki nesnelerle oynamak bizim........

© Akasyam


Get it on Google Play