We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye Eski Türkiye Değil

2 0 0
13.06.2022

Bu çalıştayın içeriğini ondan dinleyelim…

Malum ülkemiz 1924 anayasasıyla başlan bir serüvenle, kalka düşe bu günlere geldi, ama bu gün artık bu defolu sistemle devam etmesi imkansız. Dolayısıyla hem vatandaş olarak, hem siyasi ve idari erk olarak bir arayışa girmek ve geleceğimizi daha sağlam temeller üzerinde inşa etmek vazifemizdir.

Bu münasebet ile Gelecek Partisinin Genel Başkanı Davutoğlu’nun riyasetinde Kürt meselesini ele alıp Kürtlerle birlikte çare, çözüm araması kayda değer buluyorum.

Çalıştay öyle verimli geçti ki, bir ara dedim ki “keşke Davutoğlu yerinde Reisi cumhur olsaydı” yanımda oturan Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mücahit Ceylan da dedi ki, “Zaten o burada olsaydı bu sorunu konuşmuyor olacaktık.”

Çalıştaydan satır araları,

*Daha önce Van ilimizde yapılıp 10 maddede özetlenen manifesto niteliğinde Kürt meselesi çözüm deklarasyon katılımcılar tarafından takdirle karşılandı. Davutoğlu’nun bizzat on maddesinin tamamını okuması da ayrı bir ciddiyetin ifadesiydi.

*8 saat süren çalıştayda sınırlama olmadan söz hakkı verildi, bazı katılımcıların “güzel Türkçe konuşması yarışmasına girmişler gibi” uzun uzun konuşmaları ve bir siyasi demogojiyle ciddi bir şey söylememeleri de dikkatten kaçmadı.

*Genel olarak Kürtçenin öğretilmesi ve eğitimde kullanılması, iki dilli eğitimin önünün açılması, belli aşamalarda bütün öğrencilere en az yaşayan dillerden birinin mecburi tercihli dil olarak okutulması fikri dile geldi ve makul........

© Akasyam


Get it on Google Play