We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Halkın parasını halka verin!

2 0 0
05.07.2022

Bir ülkede adaletin tecelli etmesi için hükümranlık dayanağının ilahi sabitelere dayanması ve ülke gelirlerinin adil dağıtılması lazım.

Adaleti ilahi öğretiye bağlı yaşatırsanız ağırlıklı olarak ülkeye bir huzur gelir, fakat ekonomik dengeleri tutturmak da huzura ayrı bir katkı verir.

Ben bu konuda içimden geçen bir paylaşım yöntemini model olarak tavsiye etmek istiyorum.

Sloganımız şu; “halkın parasını halka verin.”

Malum ülke bütçesi genel gidişata göre tahmini belirlenir, Mecliste onaylanır ve ona göre toplumun katmanları ondan faydalandırılır.

Bu gelir kalemlerinden biri de vergi gelirleridir, bir üreticinin bir yandan vergi vermesi, diğer yandan zekatını vermesi , ekonomik dengelerini sarsabilir, dolayısıyla zekat veriyorsa bu verdiği zekat miktarını da vergisinden düşürecek durumda ekonomiye yeni bir yapılandırmaya gitmek lazımdır diye düşünüyorum.

Genel bütçenin P’si devletin genel giderlerine, diğer P’si de toplumun katmanlarına adil bir tarzda dağıtılması ülke huzuruna müthiş bir katkı verir. Adalet duygularını okşar.

Malumuz toplumda,

Dezavantajlı olarak; Çocuklar, Gençler, Yaşlılar, Engelliler, Ev hanımları, genel olarak kadınlar, işsiz erkekler vb. tarzda ekonomik çarkın etkilendiği kimseler........

© Akasyam


Get it on Google Play