We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gecikmiş Bir Yazı; 23 Nisan

1 0 0
09.05.2022

Ne yazı ki iki tane 23 Nisan var, biri 1920 23 Nisan günü açılışı yapılan Büyük Millet Meclisinin açılış günü anma adına 23 Nisan, diğeri de Atatürk ile özdeşleştirilmiş ve adına “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adı verilen 23 Nisan.

İşin tuhaf tarafı biri diğerine zıt bir hayat/yönetim felsefesi içeriyor.

1920 yılı 23 Nisan Cuma günü Hacı Bayram-ı Veli camisinde kılınan Cuma namazı muteakip dualarla açışışı yapılan Meclis, duvarlarında “onların işleri aralarında istişare iledir” ayeti kerimesinin yazılı olduğu Meclis, diğeri ise dua etmenin akla dahi gelmediği uygulama tarzı ile birinci Meclisin ruhunu sindiren anma törenleri ile gündemi meşgul eden, bu milletin ruhuna uymayan 23 Nisan sözde bayramı. Üstelik adına da Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı adı verilmiş.Bu sükseli laflar oyalama ve aldatma argümanlarıdır, unutmayalım!

Kurtuluş mücadelesi ruhunu taşayan birinci Meclis karar yeter sayısı olmadığı halde fash edildi ve ikinci Meclis tabir yerindeyse atama yoluyla vekil seçilerek oluşturuldu.

İkinci meclisin yaptığı çalışmalarından en dikkat çekicisi çalışması 1921 anayasasını değiştimek oldu, daha üzerinde iki yıl geçmemişti, 23 maddelik anayasa halkın........

© Akasyam


Get it on Google Play