We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yaş Kupa Tedavisi: Hacamat

1 0 0
09.07.2021

Bu yazımızda, hacamatı konuşmaya devam edeceğiz.

Zihinlerdeki soru işareti ve bilgi eksikliğinden kaynaklı ön yargılarımızın pozitif yönde onarılması için, hacamat ile ilgili akademik çalışmalardan kesitler sunacağız.

Son 10 yıl içerisinde hacamatın etki ve faydalarına dair dünya genelinde akademik ilgi artmıştır. Bu çalışmalar sonucunda hacamat etki mekanizmaları şöyle sıralanmıştır; Lenfatik dolaşımın etkilenmesi (bu sistemin görevi vücutta biriken ve diğer damarlarla taşınamayacak olan atıkları toplamaktır) ve lenf damarlarında akımın artması. (Ahmadi A. ve ark.,2008). Bu yolla toksinlerin ve atık maddelerin de lenf sistemiyle boşaltılması sağlanmaktadır. Dolayısıyla bölgedeki metabolizma hızı, enzim ve hormonların artışı hızlanmaktadır. Tedavi alanında kan damarlarının genişlemesi sağlanır ve kan dolaşımı hızlanır.(Lauche R ve ark., 2012).

2. Uluslararası Kupa Terapisi Sempozyumu’na (2012) ve literatür taramasına göre; hacamatın etki ve faydasının tespit edildiği tıbbi durumlardan bazıları; bağışıklık sistemi hastalıkları (sık sık enfeksiyon geçirme), Sırt ağrısı, miyozit, Tendinopati, spor yaralanmaları, Disk patolojileri,........

© Akasyam


Get it on Google Play