We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tıbbi Sülük Tedavisi Hirudoterapi

3 0 0
23.09.2021

Sülük, bir tatlı su amfibi solucanıdır. Genellikle siyah veya kahve renklidir.

Nehirler, göller ve yüzeysel bitki bulunan havuz, hafif akmakta olan çayların kenarını yaşamak için tercih etmektedirler.

Tıbbî sülüğün tedavi amaçlı kullanımı çok eski çağlara kadar uzanmaktadır. Milattan önce 14. yüzyıldan kalma duvar resimlerinde tıbbî sülük kullanımı tasvir edilmiştir.

Osmanlılar tarafından da sülük yaygın olarak tedavide kullanılmıştır. Hirudo medicinalis terimini ilk defa İsveçli bilim adamı Linnaeus, 1758 yılında, sülüğün tıbbî kullanımına dikkat çekmek için kullanmıştır. 18. ve 19. yüzyılda Avrupa’da sülük kullanımı çok yaygınlaşmış; 19. yüzyılda sülük nesli Avrupa’da tükenme noktasına gelmiştir.

Türkiye, dünyaya sülük ihraç eden ülkelerin başında gelmektedir.

Yapılan çalışmalarda sülük salgısında 106 farklı kimyasal bileşen tespit edilmiştir. Tıbbî sülüğün antibakteriyel, analjezik, antiromatizmal, antihipertansif, antidepresan, antioksidan, myorelaksan, nörotrofik etkisi gösterilmiştir. Araştırmalarla etkililiği ortaya konulan Tıbbî sülük günümüzde Avrupa, Amerika, Avustralya ve Türkiye’deki birçok merkezde aşağıdaki hastalıklarda sıklıkla kullanılmaktadır:

• Kanser ağrılarının dindirilmesi

• Diz ve diğer eklem osteoartropatileri

• Varis tedavisi ve varis ameliyatları sonrası gelişen ödem tedavisi

• Hipertansiyon ve iskemik kalp hastalıkları

• Göz hastalıkları: Behçet hastalığı, üveit, glokom, makulopati, sarı nokta hastalığı, diyabetik retinopati, retinitispigmentoza ve optik atrofi

• Varis, hemoroit ve venöz kan damarı........

© Akasyam


Get it on Google Play