We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tebessüm Et, 'Selam' De, Geç

1 0 0
07.07.2021

Hatalardan, yanlışlardan, ısrarcı olumsuz davranışlardan korunmanın en kestirme yolu, sınırları gözetmektir. Kişilere, olaylara, fikirlere karşı söz söyleme noktasında söyleyecek sözü olan, talep geldiğinde bunu sunuyorsa yerinde ve tesir edecek noktada adım atmış olur.

Her insan özeldir, tektir. Kendi konfor alanımıza ihlal olduğunu düşündüğümüz konularda olduğu gibi, yukarıda bahsedilen alanlarda birey olarak muhataplarımızın da alanını ihlal edecek, rahatsızlık verecek, kim bilir belki de muhatabımızı rencide edecek derecede sınırımızı koruyamamak yıkıcı arızalara yol açar.

Fikir vermek, talep eden varsa değerlidir. Yol göstermek, yolcu yolunu bulamıyorsa kıymetlidir. Değilse yardım ettiğimizi düşündüğümüz her yaklaşım, aslında bizlerde bazı eksiklikleri işaret etmez mi?

Kimsenin kurtarıcısı değiliz. Kimsenin kalbine, kaderine hükmedemeyiz. Kendimizde tekamüle ulaştıramadığımız, sancısını çekmediğimiz, bedelini ödemediğimiz hiçbir potansiyelin, muhataplarımızda hayat bulmasını sağlayamayız.

Birey kendisini muhasebe etmeden, anlam yolculuğunu olgunlaştırmadan bu hamlede bulunur ve ısrarcı olursa, kendisini hakikatin yegane temsilcisi görmeye başlayacağından oltasına alamadığı herkesi........

© Akasyam


Get it on Google Play