We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Özsaygının Korunmasında Duygu Yönetimi

1 0 0
12.06.2021

Kadınlara, oğullara, kantar kantar yığılmış altın ve gümüşe, salma güzel atlara, hayvanlara ve ekinlere duyulan tutkulu şehvet insanlara 'süslü ve çekici' kılındı. Bunlar, dünya hayatının metaıdır. Asıl varılacak güzel yer Allah katındadır. (Ali İmran Suresi/14)

Arzu, insan yaşamında olumlu bir gelecek hayali, tatmin olma unsuru gibi insan için sağlıklı çalışan bir duygu çalışmasıdır.
Her zaman pozitif yönde çalışmayan bu duygu bazı zamanlarda duygu durum değişikliklerinde bireye çok ciddi acı verebiliyor.

Burada belirleyici olan erişkin kıvamını yakalamış olmaktır.
Her duygu durumu gibi bu duygu da erişkin kıvamımızı ortaya koyar. Arzularını yönetebilen veya arzuları tarafından yönetilen bireyler bu kıvamı davranışsal sorgulamalar ile test edebilir.

Arzulanan şey, duygusal açıdan adı konduktan sonra fiili olarak enerji harcayacağımız bir fiziki araca, bir emtiaya (ölçülebilir, test edilebilir, dışarıdan da görülebilir bir nesneye/davranışa) dönüşür.
...
Arzu kişinin kendisinde eksik gördüğüne ulaşma çabasıdır. Bir anlamda o eksik yönünden kaçma çabasıdır. Tabiri yerindeyse bunun için uzağına ötesine bir peynir koyar, sürekli buna ulaşmak hissiyle yaşar. Bu fıtri bir davranış olsa da sağlıklı yönetildiğinde kabul görür, değilse o eksikliği tamamlasa da yeni eksik görmeler ile yeni arzulara yelken açar ve arzularının elinde oyuncak olur. Bu fıtri bir koddur bizde.

Onarılması gereken........

© Akasyam


Get it on Google Play