We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Umûmî Musîbetler, Tevbe Ve Nedamet Ve İstiğfar Etmekle Def Olur!

1 0 0
14.08.2021

Bugün, İzmir'i yazmayacağım.

Bugün, hükümete övgüler ve/veya tenkitler yazmayacağım.

Bugün, magazin yazmayacağım.

Bugün, köşemi başkasının günahına ağlayan, Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerine bırakacağım.

Ülkemiz yangınlar, seller, fırtınalar ile bir imtihan, gerçekten de büyük bir imtihandan geçiyor. Kimileri küresel ısınma diyor, kimileri sabotaj diyor, kimi de düzensiz ve kontrolsüz yapılaşma diyor. Herkes birşeyler söylüyor. Hepsi de doğru hepsi de yapılması gereken ciddi ve önemli konular.

Oysa işin bir de manevi boyutu vardı. Hiç kimse niçin, neden "ben/biz ne yaptıkta kader böyle musibetler ile bizi imtihan etti, ediyor?" demiyor.

Acaba ilahiyatçılarda tıpkı herşeyi madde de görenler gibi mi görüyor veya düşünüyorlar.?

Kıt aklım ve bilgim ile buna, herkesin kalbini mutmain edecek cevabı veremem. Bu nedenle konunun uzmanına bırakıyor ve diyorum ki,:

BU DERSİ OKUYALIM VE HAYATIMIZA DA TATBİK EDELİM.

Buyrun;

.........

Umûmî musîbetler, ekser nâsın hatasından geldiği cihetle, o insanların ekseri –kısm-ı a’zamı– tevbe ve nedamet ve istiğfar etmekle def’ olur.

Birinci Nokta: Nimet ve rahmet-i İlâhiyenin fiyatı, şükürdür. Biz, şükrü hakkıyla vermedik. Evet, rahmetin fiyatını şükürle vermediğimiz gibi, zulmümüzle, isyanımızla gadabı celb ediyoruz. Şimdi zemin yüzünde zulüm ve tahribat, küfür ve isyanla, nev-i beşer, tam tokada kendini müstehak etti ve dehşetli tokatlar yedi. Elbette bir........

© Akasyam


Get it on Google Play