We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ben yazara kitap sattırmam!

1 0 0
03.06.2022

Bir ülkenin eğitim seviyesi kültürlü insanların oranı ile belli olur. Elbette diyebilirsiniz "Kültür, herkese göre farklıdır. Sizin kültür anlayışınız ile Hasan abinin kültür anlayışı farklıdır." Bu da bir görüştür ve doğrudur.

Bir insanın milli manevi ve ahlaki değerlerinin seviyesi, kültür seviyesidir...

Bununda en bariz şahidi -kişisel görüşüm- kitaplar ve yazarlardır.

Ülkemizde son yıllarda özellikle ekonomik sıkıntıların başladığı yakın tarihe kadar kitap basma oranlarının bir hayli iyi olduğu noktasında güzel haberler alıyorduk.

Lâkin kitablar ne kadar çok basılırsa basılsın okuyucunun kalitesi kadar kitabların verdiği mesaj, içeriği ve tabiiki kalitesi önemli.

Ülkemizde bu konuda yani kitabların basımı milli ve manevî değerlere uygunluğuna bakan, kontrol eden özel görevleri olan kamu kurumları var. Kültür Bakanlığı gibi, Millî Eğitim Bakanlığı gibi. Birisi kitap basımında hassas dengeleri göz önünde bulundurması gereken bir müessese, diğeri de bu müdürlüğün hassasiyet içerisinde olup yayınlanabilir dediği kitapları, basılmış eserleri ilkokuldan başlayıp eğitimin son basamağına kadar olan kısımda öğrenciler(imiz)e ulaştırmaktır.

Bizi üzen önemli bir problem ise maalesef gördüğümüz ve yaşadığımız hadiseler özellikle iktidar kanadının kültür ve sanat etkinliklerinde sınıfta kalmalarıdır.

Özellikle belediyelerin kültür ve sanat........

© Akasyam


Get it on Google Play