We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hepimiz sahteyiz

18 2 3
02.08.2020

Femen’in kurucusu Oksana Shacko, “Hepiniz sahtesiniz” diyerek çekip gittiğinde çok yanmıştı canım. Bir kızkardeş kaybetmişim gibiydi ama içimde saplı bıçağı olduğu yerde sertçe döndüren asıl şey; bu genç, güzel ve cesur kadının vardığı yere çoktan gelmiş olduğumu bilmemdi galiba.

Onun kadar güzel, onun kadar genç değilim; hala bu satırları yazabildiğime göre onun kadar cesur da değilim belli ki. “Hepiniz sahtesiniz” den payıma düşen bir şey var mı diye korkuyla aranıyorum aslında.

Bu salgın nedeniyle herkesin yüzünde maskeler var artık; ben kendime renk renk ve desen desen maskeler yaptırdım. Her defasında maskeyi çıkarırken acaba altından kendi yüzüm çıkacak mı korkusuyla yaşamaya başladım bir yandan da. Bana da bulaşır mı sahtelik, Oksana’ya ne derim o zaman?

“Sahtelik benim canımı yakar, ama iki yüzlülük bumerang gibidir, döner herkesi vurur” demekle yaşlandığım bu zamanlarda “şimdi sırası değil”lerden kötü kokulu bir demet duruyor önümde.

Şimdi tam sırası; bu kadar sahte kahramanlık hikayesinin, artık nefes aldırmayan hukuksuzluklarla tiksinti veren iki yüzlülükler arasındaki bu kadim öykünün ortasında, tam sırası hem de.

Önce iğneyi batıralım madem; iki avukat ölüm orucunda, adil yargılanma hakları için bıçak sırtında günlere geldiler.

Avukatlık mesleğinin onuru Selçuk Kozağaçlı ve HHB avukatları, bir kısmı sonradan geri çekilmiş itirafçı beyanlarıyla donatılmış bir dosya ile akıllara zarar bir yargılama(!) sonrasında aldıkları cezalarla hapisteler.

Birçok avukat 15 Temmuz sonrasında “FETÖ’cü müvekkil “edinmekten ve bu nedenle “FETÖ’cü olmaktan” yargılandı, hala hapiste olanlar var. Kürt avukatlar zaten her dönem terörist(!). Fakat, çoklu baro meselesi gündeme gelene kadar savunmanın bağımsızlığını hatırlamayanların birdenbire avukat olduklarını hatırlamaları çok tatlı değil mi?

“Biz Ergenekon avukatıyız, FETÖ’cüler bize avukatlıklarını yapmamızı teklif dahi edemez.” diyen avukatların meğer “fakir olanlar cesaret edemez” demek istediklerini gören bu gözler; başka bazı avukatların “Biz itirafçı olmaları için uğraştık, bir tek onların davalarını aldık” diyen çok Vatan (sever) hallerinden ağlamaklı olduk mesela. “Cübbemiz bu ayıbı örtecek kadar büyük mü “ diye bakıyoruz öte yandan.

“FETÖ’den alınan avukatlar için bir şey yapamayız” konulu baroculuk, iddianamelerine bile bakmadı haklarından sorumlu olduğu avukatların; ama “savunma susturulamaz” diye........

© Ahval