We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Taliban: 'Derhal terk edin işgalci sayarız', Pentagon: 'Minnettarız'

29 0 0
16.07.2021

AKP Gn. Bşk. ve CB Erdoğan “Çözüm sürecini biz başlattık ama bunların kötü niyeti, art niyeti gizli gündemleri sonlandırdı” söylemini yine gündeme sokmuş vaziyette.

Diğer yandan geçen hafta; başka belediye tabelalarını hayatında hiç görmemiş, daha önemlisi, Lozan Md. 39/4’ü de hayatında duymamış Doğubayazıt 2. Asliye Ceza Mahkemesi, DBP parti tabelasını Türkçenin yanı sıra Kürtçe de yazdırdığı için Talha Kaya’ya 1 yıl 8 ay hapis verdi.

(Ama bu pirinç daha çoook su kaldıracak; biz daha acil bir olayla uğraşalım: Kabil Havalimanı’nın korunması için Mehmetçik’in görevlendirilmesi.

***

Afganistan derken, en kısasından özet:

Bu cehennemden B. Britanya taa 1881’de, SSCB 1988’de, şimdi de ABD (ve tabii, NATO) arkasına bakmadan tüymüş.

Bu hafta başında Rusya diplomatlarını Özbekistan’a tahliye etti.

İslamcı Taliban, "Ülkemizde kalan herhangi bir işgalci güçle, 2001'de 15 önemli alim tarafından hazırlanan fetva kapsamında ilgileneceğiz. 20 yıldır yürütülen cihat bu fetvaya dayanmaktadır" dedi.

Yine Taliban, yayınladığı 8 maddelik ihtar bildirisinde, “Bir süredir bir Türk yetkiliyle temas halindeydik ve ‘Sizin onayınız olmadan böyle tek taraflı bir karar almayacağız’ diye söz verdi” dedi. Ardından da "Türk yetkililer kararlarını bir kez daha gözden geçirip ülkemizin işgaline devam ederlerse, İslam Emirliği ve Afgan milleti dinî, vicdani ve vatani görevi gereği yirmi yıllık işgale karşı olduğu gibi onlara karşı da tavır alacaktır” diye devam etti.

Fakat bana kalırsa, Taliban’ın tehditlerinden çok, bize yaptığı şu son derece avantajlı vaat önemli: “Gelecekte ülkemizde İslam devletinin kurulmasının ardından güçlü ve olumlu ilişkilere sahip olmayı umuyoruz"

***

Bu durumda Türk dış politikası için alınacak tek rasyonel karar nedir, siz söyleyin. Ama Tek Adam Yönetimi’nin eli Afganistan’da kalmaya mahkum gözüküyor. Pentagon Sözcüsü John Kirby basın toplantısında şöyle dedi:

"Başkan [Joe Biden] Kabil'de diplomatik varlığımız olacağını vurguladı. Diplomatlarımızı ve Afganistan'da yapacakları işleri........

© Ahval


Get it on Google Play