We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'At sahibine göre kişner' ama, eğitim’i ne yapacağız?

24 0 0
10.07.2021

Tek Adam Rejimi inanılmaz zararlar vermekte ve insanlar çok umutsuz. Neresine baksan, İslam diye diye yapılanlar sonucu harabeye dönmüş sistemin Tek Adam gidince nasıl düzeleceğini herkes birbirine soruyor. 81 ilin valisini, emniyet müdürünü, bunların beş yerden maaş alan adamlarını, silahlandırılan grupları vs., hepsini tek tek halletmek, nasıl olacak bu iş, diyor.

Umutsuzluğa hiç lüzum yok. At sahibine göre kişnermiş çünkü. AKP seçmenleri dahil insanların şikayet ettiği şeylerin tümü Tek Adam’ın tek iradesinden kaynaklanmakta. O tuğlayı çekince orta vadede her şey normaline kavuşur.

Tek bir konu hariç. Bugün başlasanız, konunun doğası gereği ancak 10 yıl sonra sonuç verecek olan konu: Eğitim. Özelikle de üniversite eğitimi.

***

Ekonomi berbat ve her gün daha da felakete gidiyor, Hazine’nin dibini buldular, elde avuçta ne varsa “özelleştirme” adı altında yandaşlara haraç mezat satıyorlar, nasıl önleyeceğiz diyorsunuz.

Cumhurbaşkanı geçen hafta, kendini ve TBMM’yi dışarıda bırakan bir Tasarruf Genelgesi yayınladı. Kamu kuruluşlarının günlük gazete almasını bile yasakladı.

Bunu imzalayan kişinin uçak sayısı 2020 başında 16’ya ulaşmış durumda. Ben resmî açıklamalara itimat ederim diyorsanız, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a göre “Cumhurbaşkanlığına kayıtlı 8 uçak var”

1.000 odalı olduğu söylenen Ak Saray’ın günlük harcaması Sayıştay raporuna göre 10 milyon TL. Yeni biten yazlık Ak Saray 92 dönümlük arazi üzerine 2018 fiyatlarıyla 640 milyon lira (y. 100 milyon dolar) harcanarak 300 odalı olarak inşa edildi. Bu arada Emine Erdoğan “Porsiyonları küçültelim” çaresini önerirken arkasındaki musluk bataryasının fiyatının 9.640 TL olduğu ortaya çıktı. Çantasının 50.000 dolarlık Hermes mi yoksa çakma mı olduğu tartışmasını açmıyorum.

Şimdi de paralı İstanbul Kanalı’ndan geçmeyecek gemilerin garantisini ödetecekler; o vartayı atlatsak yeter. Yandaşlara ve rüşvetçilere ihaleleri durdursak, Demirören gibilere medyayı satın alması için verdirilmiş ve T.C. Ziraat Bankası’nın “müşteri sırrıdır” diye sakladığı 750 milyon doları derhal ödetsek, o bile yeter. Diğerleri haddini bilecektir.

***

Ekonomi’yi örnek verdim çünkü anketlerde en büyük memnuniyetsizlik konusu o çıkıyor. Peki, başka rezalet durumları, onlar nasıl düzelecek?

Mesela polis. “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” diyen Anayasa Md. 34’e rağmen en masum basın açıklamasını bile cop ve gazla dağıtan, tarlaları taşocağı yapılmak istenen Rize İkizdere kadınlarına köylerini haram eden, tazminatı yıllardır ödenmeyen maden işçilerini Ankara’ya sokmayan polis saldırıları ne olacak? At, sahibine göre kişnermiş; yeni siyasi irade emniyet genel müdürünü........

© Ahval


Get it on Google Play