We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ermeniler soykırımdan neden vazgeçmiyor?

22 5 13
10.09.2021

Ermenistan neden “Tamam, vazgeçtim ben soykırımdan” deyip, önüne ‘serilen’ boru hatları, tren yolları, ticaret ‘fırsatları’nı yakalamıyor? Öyle ya, Ermenistan soykırımın ‘peşinden gitmese’, tanınması ve hatırlanması için uğraşmasa, bölgesinde daha fazla ekonomik fayda elde etme şansını yakalayacak, uğraştığı sorunlardan biri kendiliğinden ortadan kalkmış olacak. Gerginlik kaynakları azalacak. Diaspora Ermenileri için de benzer bir durum söz konusu.

Geçtiğimiz haftalarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan Ermenistan’la ‘normalleşme’ sinyalleri verdi. Bunda samimi midir, nasıl bir düşünce ve stratejiyle bu sinyalleri vermiştir, gereğini yapmaya hazır mıdır gibi sorular sorulabilir ve tartışılabilir ama benim buradan yola çıkarak üzerinde durmak istediğim başka bir konu var.

Erdoğan, bu sinyalleri verirken bir nevi önkoşul olarak “yakın tarihin husumet kaynağı olmaması”, “tek taraflı suçlamalardan kaçınılması” gerektiğini söyledi. “Yakın tarih” derken kastettiği acaba Karabağ sorunu bağlamında Sovyetler yıkıldıktan sonra yaşanan gelişmeler mi, yoksa Ermeni Soykırımı tartışmaları mı? Ya da belki her ikisi birden... Bu sözlerin Ermeni Soykırımı’na atıfla (da) söylendiğini kabul edersek, Türkiye’nin Ermenistan’dan –ve genel manada Ermenilerden– soykırımın tanınmasıyla ilgili çalışmalardan vazgeçmesini istediği manasına gelir.

İşte buradan yola çıkarak üzerinde durmak istediğim soru şu: Üzerinden 106 yıl geçmiş olmasına rağmen Ermenistan ve Ermeniler soykırımı neden ‘unutmuyor’, neden onu ‘aşıp’ yoluna devam etmiyor, edemiyor? Üstelik, unutmak, ‘hazmetmek’ daha fazla fayda sağlayacak, daha akılcı bir seçenekken... (Muhterem okur, ben bu sorularda tırnak içinde kullandığım tabirleri neden tırnak içinde kullanıyorum, onu da düşünmeni rica ediyorum.)

Örneğin, Ermenistan neden “Tamam, vazgeçtim ben soykırımdan” deyip, önüne ‘serilen’ boru hatları, tren yolları, ticaret ‘fırsatları’nı yakalamıyor? Öyle ya, Ermenistan soykırımın ‘peşinden gitmese’, tanınması ve hatırlanması için uğraşmasa, bölgesinde daha fazla ekonomik fayda elde etme şansını yakalayacak, uğraştığı........

© Agos


Get it on Google Play