We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yangının karşılaştırmalı maliyet muhasebesi

38 2 30
12.08.2021

Bugün burada sadece kimi bilgiler vereceğim, ardından Rejim’in yangına karşı aldığı “tedbirler”den bahsedeceğim, sonra da, Hükümet ormanları söndüremiyor ama yurt dışında camiler yaptırıp ezan sesi duyuruyor, o camilerin maliyetini yazacağım

Şu anda terastan Bodrum Dereköy’ün dumanlarını izliyoruz; yangınlar Ege’yi enkaz haline getirdi. Tek Adam Rejimi’ni ne hale getirdiğini zamanla göreceğiz.

Çünkü bu kadar beceriksizlik, bu kadar tutarsızlık, bu kadar çelişki, bu kadar kolektif acizlik, bu kadar para hırsı, bütün hepsinin bir araya geldiği başka bir dönem ben ne yaşadım, ne duydum, ne de okudum. Bunları geçen hafta anlattığım için, geçen zamanda rezaletler çok eklendiği halde üzerinde durmuyorum artık.

Bugün burada sadece kimi bilgiler vereceğim, ardından Rejim’in yangına karşı aldığı “tedbirler”den bahsedeceğim, sonra da, Hükümet ormanları söndüremiyor ama yurt dışında camiler yaptırıp ezan sesi duyuruyor, o camilerin maliyetini yazacağım.

***

Geçen hafta söylemiştim, uçakların hizmete sokulabilmesi için 4 milyon dolar lazımmış.

Bu yıl Orman Bakanlığı yangın söndürme uçağı kiralama ihalesi açtı nihayet. THK’nin 5 uçağı bu yıl da ihaleye sokulmadı. İhale en pahalı teklifi sunan Rus firmasına verildi. Türkiye, 3 Rus uçağına günlük 1,3 milyon TL, 153 gün için toplam 203.107.000 TL ödeyecek .

Satın alırsanız, ikinci el yangın uçaklarının fiyatı 200.000 dolar, bunların sıfırlarının 700.000 dolar olduğuna ilişkin bilgilere ulaştım, ama konuya yabancı olduğum için emin olamıyorum.

Buna karşılık Cumhurbaşkanlığı uçaklarının değeri hakkında bir fikir verebilmek için yazayım: Katar’ın hediye ettiği 400 milyon dolar değerindeki Boeing 747-8i tipi uçağın da aralarında bulunduğu uçakların her birinin yıllık bakım giderinin 800.000 dolar olduğu bildiriliyor .

Gerisini siz hesaplarsınız. Kolaylık olsun diye yazayım, “Uçak filan yok” diyen CB Erdoğan sonra demeç verdi: “Şu anda 16 uçak var, bugün gelenlerle bu sayı 20’ye........

© Agos


Get it on Google Play