We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

XIV. Louis ile 14. Luvi

16 0 4
09.06.2022

XIV. Louis kendini Fransa’yla değil ama Devlet’le özdeş ilan ediyordu. Mutlakiyetçi krallığı dile getiriyordu. Şimdi 05.06.2022 tarihinde bir 14. Luvi zuhur etti, adaşının hiç aklına gelmemiş bir şey yaparak ona 367 yıl sonra ciddi fark attı. Kendini sadece Devlet’le değil, tüm Türkiye’yle özdeş ilan etti:

Hepimiz okul kitaplarından biliriz: Fransa Kralı XIV. LouisL’Etat, c’est moi!” (Devlet Ben’im) demişti. Yargı yetkilerine de sahip çok önemli bir kurul olarak krallık kararnamelerini eleştiren Paris Parlamentosu önünde, kararnamelerinin tartışılmaz üstünlüğünü vurgulamak için 13.04.1655 tarihinde etmişti bu lafı .

XIV. Louis böylece kendini Fransa’yla değil ama (çünkü “La France, c’est moi!” dememişti) Devlet’le özdeş ilan ediyordu. Mutlakiyetçi krallığı dile getiriyordu.

Şimdi 05.06.2022 tarihinde bir 14. Luvi zuhur etti, adaşının hiç aklına gelmemiş bir şey yaparak ona 367 yıl sonra ciddi fark attı. Kendini sadece Devlet’le değil, tüm Türkiye’yle özdeş ilan etti:

Akıl ve vicdan sahibi hiç kimsenin inkâr edemeyeceği bir gerçektir ki; dünyada her kim bu kardeşinize saldırıyorsa aslında Türkiye’ye saldırıyor demektir.

Hatta bu 14. Luvi, aynı konuşmada partisini de Türkiye’yle özdeş ilan etti:

Dünyada her kim AK Partiyi ve Cumhur İttifakı’nı kötülüyorsa aslında Türkiye’yi hedef alıyor demektir”.

***

Kral XIV. Louis için kişisel itibar ile hanedanın ve ulusun itibarı ayrılmaz bir bütündü . 367 yıl sonra 14. Luvi de adaşının yolundan gitti. Sayıştay’ın 2016 raporuna dayanılarak yapılan “Saray para yutuyor” haberlerine karşı yazılı açıklama yaptı:

“Cumhurbaşkanlığı nezdindeki faaliyetlerin, ‘itibardan tasarruf olmaz’ anlayışı ile ülkemizin vakarına yaraşır şekilde yürütülme mecburiyeti vardır.”

Böylece 14. Luvi bu konuda da adaşına fark atmıştı. Şöyle ki: XIV. Louis, babasının av köşkünü büyüterek bugün müze olan Versailles sarayını yaptırmış, fiilen yarı tutsak hale getirdiği feodal beyleri de elinin altında bulundurmak için yanına alarak oraya yerleşmişti.

Ama bu sarayı yaptırırken, 36 ay süre öngören inşaatçıya “Sen nasıl Fatih torunusun! Sen Kanuni Sultan Süleyman’ı duydun mu?diyecek hali yok ya, “Sen nasıl........

© Agos


Get it on Google Play