We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tek Adam Rejimi’nin seçim hazırlığı aşamaları

23 0 0
12.05.2022

Böyle bir ortamda AKP Gn. Bşk. ve CB Erdoğan’ın kendi kendine ‘Şu seçimler olmasaydı ben bu ülkeyi ne güzel idare ederdim’ diye söyleniyor olması muhtemeldir. Türkiye seçim yapmama aşamasını en geç 1946’da aşıp bitirdiği halde. Bitirmiş olabilir ama bizimki gibi ülkelerde “seçimi doktorlamak” diye bişey vardır.

Bi zamanların maarif vekili Emrullah Efendi’ye atfedilen, “Şu mektepler olmasaydı, ben bu maarifi ne güzel idare ederdim” sözü meşhurdur.

AKP’nin istismarlara doyamadığı dinin oy almak için siyasette kullanılmasını halkın ’i, AKP seçmeninin de u’i onaylamıyor . “Erdoğan’a kesinlikle oy vermem” diyenler V’ya ulaştı . Ekonomide vaziyetin sefalete doğru gittiği günlerde buna paralel artan ve Yargı da kullanılarak ağırlaştırılan baskılar insanları bıktırmış vaziyette.

Böyle bir ortamda AKP Gn. Bşk. ve CB Erdoğan’ın kendi kendine ‘Şu seçimler olmasaydı ben bu ülkeyi ne güzel idare ederdim’ diye söyleniyor olması muhtemeldir. Türkiye seçim yapmama aşamasını en geç 1946’da aşıp bitirdiği halde.

Bitirmiş olabilir ama bizimki gibi ülkelerde “seçimi doktorlamak” diye bişey vardır. Önce, hukuk dışı yasalar çıkararak ve ciddi baskılar yaparak yürütülen o aşamadan bikaç örnek verelim, ardından da daha ince bir çalışma gerektiren ikinci aşamaya, “seçim mühendisliği” çabalarına gelelim.

***

1) Seçim yasası değiştirildi. En önemli değişiklik: sandıklarda yargıç güvencesi kaldırıldı. Eskiden “en kıdemli 3 yargıç” tarafından yönetilen ilçe seçim kurulları artık birinci sınıfa ayrılmış yargıçlardan kurada adı çıkanlar tarafından yönetilecek. Dahası, AKP Genel Başkanı olduğu halde CB Erdoğan seçim yasaklarından muaf tutulacak .

Bitmedi. Sosyal medyayı susturma yasası geliyor . Çünkü gençler haberleri esas olarak internetten almakta. 2007 tarihli İnternet Kanunu zaten o zamandan beri 17 kez “düzenlenmişti”, iktidar şimdi tam seçim yaklaşırken ne idüğü belirsiz (daha doğrusu, şimdiden belirli) “Dezenformasyon Yasası”yla haberler-gençler ilişkisini koparmaya çalışacak.

***

2) Devletin (yani, iktidarın) eylemleri gittikçe artan biçimde dinsel kavramlarla izah edilmekte, dinsel gerekçelere dayandırılmakta.

Bir zamanlar Avrupa’ya karşı “Bırakıveririm gelirler haaa!” diye yararlandığı Suriyeliler konusunda her hafta fikir değiştiren Erdoğan bizzat kendi partisinden tepkiler yağmaya başlayınca son olarak “asla kovmayacağız” kararına vardı. Gerekçesi, Suriyelileri Mekkeli Müslüman, kendisini de Medineli Müslüman ilan........

© Agos


Get it on Google Play