We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rejim’in en feci biçimde tahrip ettiği kurum sizce hangisidir?

23 0 1
16.06.2022

Üniversiteyi içine itildiği rezalet durumdan kurtarmak için kayyım yöneticileri görevden almak yetmez, aldıktan sonra en az 10 yıl adam gibi hoca yetiştirmekle cebelleşmek gerekir. Sorun buradadır.

Hemen “ekonomidir” demeyiniz. O bu açıdan tamamen klasman dışı. Çünkü tahrip edilmedi, katledildi.

Yargı” diyorsanız; olabilir. Fakat şöyle bişey var:

Devlet memuru taifesi, iktidarın çökmekte olduğunun kokusunu herkesten önce alır. Bu nedenle, yeni yönetime hazırlığını yapar ve yeni iktidar o tahrip edilmiş kurumların başındakileri şak diye görevden alınca yeni düzene tak diye uyum sağlar.

Yargı zaten taa Osmanlı kadılarından bu yana devlete “uyum” sağlamaya en alışık kurumların başındadır. 27 Mayıs olunca Menderes’leri 12 Mart olunca Deniz’leri asmış, şimdi de “seyyar giyotin” icadına ulaşmıştır.

Ulaşmıştır da, Tek Adam Yönetimi’nin fena halde tahrip ettiği kurumların düzeltilmesi konusunda kötümser olmak anlamsızdır. Tahrip kalıpları, eski iktidar tarafından nasıl getirildilerse, yeni iktidar tarafından aynen öyle götürülürler. Türkçesi: Önceden dikkatle saptanacak bir süreyle uygulanacak cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle.

Altlarda direnen olmaz ama kazara olursa ânında halledilirler. Ve ülke, Tek Adam Rejimi’ni yaşamış olmanın tedris ettiği muazzam derslerle güçlenmiş olarak normale döner. “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” teriminin anlamı da ancak budur.

***

Bu iyimser saptamaların devlet kurumu olarak tek bir istisnası var: Üniversite.

Ama önce 2022’nin bikaç haberini hatırlayarak bu kurumun nasıl feci biçimde tahrip edildiğine göz atalım:

Şubat ayında ayrıntısıyla yazmıştım : Özellikle paralı üniversitelerde kontenjanlar fena halde boş kalıyordu. 2021 YKS sonucunda 195.304 kontenjan dolmamış, 169 bölüm hiç kimse tarafından seçilmemişti.

Hallediliverdi: YÖK, başarı sırası gerektiren bölümler hariç TYT ve AYT’den barajı tamamen kaldırdı; üniversite sınavlarının kaldırılmasına gerek kalmadı. Eskiden bir aday TYT’de 15 net yaparsa ön lisansta tercih hakkı kazanıyordu; artık 1 netle mesela fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji gibi bölümlerine yerleşebilecek, öğretmen de olabilecek hale geldi.

Mayıs’ta, üniversite öğretiminin en yüksek unvanı olan doktoraya giriş yine özel üniversitelerde olağanüstü kolaylaştırıldı. Doktoraya girenlerin sayısı böylece 0 arttı ve Türkiye Avrupa’da doktora öğrencisi sayısında ikinci sıraya yükseldi .

Bütün bunlar;........

© Agos


Get it on Google Play