We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hangisi doğruyu söylüyor: Erdoğan mı İsveç-Finlandiya mı?

28 0 0
07.07.2022

İmzalanan metin, NATO’ya girmek isteyen Finlandiya ve İsveç ile onların girmesine itiraz eden Türkiye arasında imzalanmış bir mutabakat metni. Bir NATO belgesi değil. Altında hiçbir NATO yetkilisinin imzası yok. NATO genel sekreteri sadece moderatörlük yapmış. Zaten adı da “Üçlü Memorandum”. Diğer yandan, metin “PKK’nın yasaklanmış bir terör örgütü olduğunu teyit” ediyor ama diğerlerini terörist kabul etmiyor.

Bilemem. Aynen, “Fil mi büyük, balina mı”nın cevabını veremeyeceğim gibi bilemem. Çünkü bunların temel özü A’dan Z’ye farklı; tek ortak yanları memeli familyasından olmaları. Ben tarafların söylediklerini sadıkane biçimde özetleyeyim, siz karar verin.

***

CB Erdoğan, Finlandiya ile İsveç’in üyeliğini tartışan NATO zirvesinin ardından Madrid basın toplantısında konuşuyor:

“Hiç şüphesiz bu muhtıra Türkiye ve milletimiz açısından zorlu müzakere sürecinden sonra elde edilmiş diplomatik bir zaferdir. PKK ve uzantılarıyla mücadelede tam işbirliği, terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede dayanışma, PYD, YPG ve FETÖ’ye destek sağlamama taahhüdü. İsveç’in verilmiş olan sözü şudur; 73 teröristin Türkiye’ye iadesi.”

Dönüşünde, Üsküdar’da kıldığı Cuma namazı çıkışında ayrıntıya giriyor:

“Teröre ve teröriste yönelik şartlarımızı ortaya koyduk, kabul edildi. Avrupa yıllardır bu işi PKK ile geçiştirdi. Ama biz bunu kabul etmedik. FETÖ, PYD ve YPG'yi de sözleşmenin içerisine yerleştirmemeniz gerekiyor dedik. Yan çizmeye kalktılar ama bu bizim kırmızı çizgimizdir dedik. Kabul etmeyecek olursanız kesinlikle anlaşmaya evet diyemeyiz. Sonra da kabul ettiler. Nasıl başarıyla çıktığımızın çok güzel bir ifadesidir.

“Yaptığımız görüşmelerle PKK/PYD/YPG, FETÖ, tüm bu terör örgütleri NATO’nun artık yazılı kayıtlarına giriyor. Bu ilk defa oluyor. Yani PKK Avrupa Birliğinin metinlerinde vardı ama YPG/PYD ve FETÖ yoktu.

İsveç 73 teröristi bize gönderecek. Şu anda 3-4 tane gönderdiler. Ama bunlar bizim için yeterli değil.

***

İskandinav ülkelerinin ne dediğine geçmeden, bu sözler hakkında bikaç bilgi düzeltmesi yapıp öyle devam edelim:

1) “Diplomatik zafer” kavramını Erdoğan’ın biraz değişik mütalaa ettiği anlaşılıyor. Türkiye’yi kuran antlaşma hakkında şöyle demişti: “Birileri de Lozan'ı zafer diye yutturmaya çalıştı."

2) İmzalanan metin, NATO’ya girmek isteyen Finlandiya ve İsveç ile onların girmesine itiraz eden Türkiye arasında imzalanmış bir mutabakat metni. Bir NATO belgesi değil. Altında hiçbir NATO yetkilisinin imzası yok. NATO genel sekreteri sadece moderatörlük........

© Agos


Get it on Google Play