We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Kadir gecesi içki içenler” olayında suçun ve suçluların tahlili

27 0 41
05.05.2022

Şeriata dayalı bir devlet olan Osmanlı’yı son on yıldır dinsel bağnazlık konusunda fersah fersah geçmiş bulunuyoruz. Ağır bir İslamcı perde ülkenin üstüne çökmüş vaziyette.

Bir grup genç içki sofrasında resim çektirip instagrama koyuyorlar. Olayı Milli Gazete 29 Nisan 2022 tarihinde saat 04:30’da şöyle veriyor:

“Pegasus Havayolları çalışanı oldukları öğrenilen bir grup azgın azınlık, Müslümanların mübarek Kadir Gecesi’yle dalga geçen paylaşımda bulundular. Ellerindeki rakı kadehlerini kaldırıp ‘Kadir Gecesi özel Rabbim kabul etsin’ mesajıyla paylaşım yapan çirkef grubun toplumun dini değerlerini aşağılamak suçundan cezalandırılması için harekete geçildi. Skandal paylaşımı yapan şahıslara yönelik sosyal medyada yüz binlerce tepki paylaşımı yapılırken, suçluların Türk Ceza Kanunu hükümlerince mutlaka tutuklanmaları, Pegasus’tan da suçluların iş akitlerini acilen feshetmesini istediklerini belirttiler. Aksi takdirde Pegasus Havayollarını boykot edeceklerini belirttiler.”

Hemen, AKP Gn. Bşk. ve CB Erdoğan konuşuyor:

"Ülkemizde hâlâ milletimizin inancına, kültürüne, tarihine kin duyan, nefretini kusan bir kesim vardır. Her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da mankurtların nefret suçlarına maruz kaldık. Bu tür görüntüleri Allah'a havale ediyor milletimizin takdirine bırakıyoruz."

***

Bu ortamda Şevket Sabancı’nın Pegasus havayolları kendini korumaya alıyor:

"27 Nisan akşamı kişisel bir sosyal medya hesabı üzerinden kişiye özel bir ortamda yapılan bir paylaşımın, farklı mecralarda şirketimiz ile ilişkilendirilmesi nedeniyle açıklama yapmak isteriz. Bu görüş ve ifadeler kişisel olup şirketimizin duruşu ile bir bağı yoktur. Pegasus Hava Yolları olarak, ilgili paylaşımda yer alan dini inanç, toplumsal düşünce ve fikirlere atfen rencide edici ifadeleri kesinlikle kabul edilemez buluyoruz. Bu çerçevede, konunun acilen şirketimizin etik-ahlak kuruluna aktarıldığını, gerekli aksiyonların ivedilikle alınacağını bildirmek isteriz. Kuru[a]llarımız, tüm çalışanlarımız için istisnasız uygulanmaktadır.”

Ardından da bir kişiyi işten atıyor.

Onun da ardından, söz konusu görüntüler “Allaha havale” edildiği ve “milletimizin takdirine” bırakıldığı halde, onların yerine hareket ettiği anlaşılan Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, fotoğrafı paylaşan kişiler hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" (TCK 216) suçundan soruşturma başlatıyor.

***

Şeriata dayalı bir devlet olan Osmanlı’yı son on yıldır dinsel bağnazlık konusunda fersah fersah geçmiş bulunuyoruz. Ağır bir İslamcı perde ülkenin üstüne çökmüş vaziyette:

1) R. T. Erdoğan “milletimizin inancına, kültürüne, tarihine kin duyan, nefretini kusan” diyor. Açık açık şunları........

© Agos


Get it on Google Play