Regeringens kriminalpolitik ökar brottsligheten

Jan Guillou

Detta är en kommenterande text. Analys och ställningstaganden är skribentens.

Publicerad 2025-12-28 06.55

Tills alldeles nyligen var meningen med svensk kriminalpolitik att minska brottsligheten. Så är det inte längre.

Med berått mod, som Ebba Busch säger, förbereder högerregeringen nu en omfattande lagstiftning som kommer att öka brottsligheten och göra Sverige till ett land med lika många dömda förbrytare i fängelse som Erdogans Turkiet. Andra motiv än minskad brottslighet ligger således bakom den omvälvande politiken.

Som när det gäller den mest uppseendeväckande reformen, att från och med nästa år sätta 13- åriga barn i fängelse. I februari presenterades en statlig utredning (SOU 2025:11), som föreslog att straffbarhetsåldern skulle sänkas till 14 år. Massiv kritik från en samlad juridisk expertis följde.

Också Kriminalvården sade bestämt nej. Där vet man, liksom alla som är det minsta insatta vet, att barn som lockas av den organiserade gängkriminaliteten att skjuta och spränga ännu inte är färdiga våldsförbrytare. Men det kommer de flesta av dem som sätts i fängelse att bli. Inte ens justitieminister