We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dinler İnsanlık için faydalı mı, zararlı mı?

38 6 14
13.09.2021

Deniliyor ki, “insanlık tarihinde gelmiş geçmiş bütün büyük savaşlar dinler yüzünden oldu, dinler insanlıkta savaş çıkarıyor, insanların inananlar/inanmayanlar diye bölünmesine yol açıyor ve bir inanç uğruna insanlar birbirini öldürüyor.” Buna bakılarak demek ki dinler insanların ölmesine sebep oluyor din savaşları çıkıyor, o zaman bu dinlere ne gerek var deniliyor? Dinler, bu açıdan bakıldığında acaba insanlık için zararlı kurumlar mı? Buradan hareketle insanlıkta savaşa neden olan şeyin ne olduğunu araştırmak, insanların hangi sebeple kan döktüğünü, mutsuz olduğunu ve yeryüzünde acılar çektiğini anlamaya çalışmak güzel ama bu işi dinin üstüne yıkmak yanlış, eksik bir teşhis.

Dinlerin daha doğrusu uydurulmuş dinlerin, afyon olan dinlerin insanlara acı çektirdiği, aldattığı, kandırdığı, oyaladığı doğru ama bir de vicdan olan, insanlığın vicdanından taşıp gelen ve yeryüzündeki insanlığı ayakta tutan temel değerleri savunarak, insanlığın ayakta durmaya devam etmesini sağlayan dinler var. Dolayısıyla sapla samanı birbirine karıştırmamak, genellemelerden uzak durmak lazım, bir olayı, bir kişiyi veya bir kesimi toptan genelleyip hepsini aynı torbaya doldurmamak lazım.

Öncelikle şu sorunun cevabını bulmaya çalışalım; insanlar neden acı çekiyorlar? İnsanlar neden öldürülüyorlar? Normal ölümler hariç yani hastalıktan, yaşlılıktan falan insanlar nihayetinde ölüyor bunu kastetmiyorum. Beklenmedik ölümler, saldırılar, suikastler, savaşlar ve bundan dolayı acıya neden olan şeyler neden oluyor? Kimileri ülkelerinin bağımsızlık savaşı verdiğini iddia ediyor ve onun için ölüyoruz ve öldürüyoruz diyor. Kimileri yeryüzünde zulüm var, baskı var, zorbalık var, insanlar eziliyor insan haysiyeti, şerefi hiçe sayılıyor, işçiler sömürülüyor diyerek bir insanlık mücadelesi verdiklerini ve bunun içinde öldüklerini ve öldürdüklerini söylüyorlar. Kimileri yeryüzünde Allah’a inananlar ve inanmayanların savaşı olduğunu, hak/batıl savaşı, tevhit/şirk savaşı olduğunu bunun için öldüklerini öldürdüklerini söylüyor. Kimileri de yeryüzüne demokrasi, insan hakları, çağdaşlık, modernlik getireceğiz diyerek geri kalmış ülkeleri geliştirmek için, insan hakları ve demokrasi getirmek için girdiklerini ve bunun için 1 milyon kişinin öldüğünü söylüyorlar. Peki gerçekte bir insanlık ızdırabı olarak insana acı çektiren şey nedir? İnsanların üzülmesine sebep olan şey nedir? Dinler mi, devletler mi, ülkeler mi, uluslar mı, krallar mı, zorbalar mı, para mı, servet mi, mülkiyet mi, kadın mı, erkek mi nedir? Hangi şey yüzünden insanlar birbirlerine acı çektiriyorlar?

Öncelikle şunu ifade edelim: Dinler dediğiniz zaman cevap vermiş olmuyorsunuz. Dinler insanlığa acı çektiriyor ya da dinler insanlığa mutluluk getiriyor denildiği zamanda cevap vermiş olmuyorsunuz. Yeryüzünde devletler var ve aslında bu devletler yüzünden savaşlar çıkıyor. Savaşı çıkaran devletler, işgali yapan devletler, sömüren devletler, zorbalık, zulüm, tiranlık kuran devletler, dinleri de kullanan devletler, o zaman dinler değil esas suçlu devletler olmuş oluyor. Hayır bu da eksik, din dediğimiz şey veya devlet dediğimiz şey soyut kavramlardır somut değildirler. Somut bir şey göstermeniz lazım. Şu adam, şu kişi, şu topluluk, yürüyen, konuşan etli, kanlı, canlı bir şey olması lazım. Hayvanlar; hayvanlar yeryüzüne dirlik düzen vermiyor bu kurtlar, aslanlar, kaplanlar, yılanlar, çıyanlar........

© Adil Medya


Get it on Google Play