We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

SAKARYA BAROSUNUN YENİ BAŞKANI KİM OLMALI?

1 0 0
24.09.2021

Barolar her zaman siyasi tartışmanın odağında olmuştur, geçtiğimiz on yıllara bakarsak bu durum pek değişmedi…

Türkiye gibi yakın siyasi tarihi sürekli vukuatlarla dolu memlekette hukukçular bu gerilimin her zaman içinde, bazen de en tepesinde yer almaktan çekinmezler.

Siyasi tutumlarına göre farklı pozisyonlarda farklı düşünceleri temsil etmiş ve yine dönem dönem en çok tartışılan “aykırı” diye niteleyebileceğimiz açıklamalara da imza attıklarını biliyoruz. Yaşı müsait olanlar uzun bir tarihsel süreçte bu durumun pek de sekmeden devam ettiğini rahatlıkla söyleyebilir ve hatta şahitliklerini anlatabilirler…

Kimi hukukçular kendilerini Solcu, İslamcı, Liberal, Milliyetçi, Kemalist avukat olarak tanımlayarak yaşanan sert siyasi tartışmaların her daim güçlü bir tarafı olagelmişlerdir.

Bazen meydanlarda en ön saflarda, cübbeleriyle yürürken gördüğümüz avukatları, çoğu zaman da mahkeme salonlarında adaletin yerini bulması için haykırırken görürüz.

* * *

Son zamanlarda çoklu baro tartışmasıyla birlikte avukatların yeniden gündemin neredeyse ilk maddesi haline geldiğini görüyoruz. Avukatların bir kısmı çoklu baroya karşı çıkmasına rağmen uygulama hayata geçti. Hatta İstanbul’da kurulan ikinci baronun geçenlerde kongresini gerçekleştirdiğini de okumuştum.

Bu çoklu baro uygulamasına karşı çıkan baro başkanlarından biri de Sakarya Barosu Başkanı Abdurrahim Burak oldu. Burak, Sakaryalı avukatların sesi olarak Ankara’daki protestolara da........

© Adayorum


Get it on Google Play