We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

15 Temmuz ruhunu diri tutmak

2 0 0
10.07.2021

15 Temmuz gecesinden bugüne FETÖ çok büyük darbe almasına rağmen hala mücadele edilmesi gereken bir yapı olarak varlığını sürdürmektedir. Mücadelede rehavete kapılmak bugüne kadar yapılanların da heba olmasına neden olabilir.

15 Temmuz darbe girişiminin durdurulmasının üzerinden beş yıl geçti. Devletin kurumlarına sızmış Fetullahçı hainlerin başını çektiği bir işgal girişimi Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın liderliği ve milletimizin cesareti sayesinde püskürtüldü. FETÖ'cü hainlerin karanlık bir gece başlattığı darbe girişimi milletimizin destansı mücadelesiyle aydınlık bir güne döndü. Millet olarak ağır bir bedel ödeyerek 251 şehit verdik. Ayrıca mücadele sırasında çeşitli yerlerinden yaralanan 2 bin 196 gazimiz var. Dünya tarihinde eşine az rastlanır bir mücadele ile milletimiz, darbecilere ve bundan sonra böyle bir girişimde bulunma niyetinde olanlara unutulmayacak bir ders verdi. Milletimizin kararlı duruşu ülkemizi işgalden kurtardığı gibi bir iç savaş tehlikesi de bertaraf edildi.

'Ev kira, vatan bizim'

15 Temmuz ruhu dediğimiz şey vatanı, bayrağı, ezanı, milleti karşılıksız sevmek ve bu değerler uğruna gözünü kırpmadan canını vermektir. 15 Temmuz ruhu, darbecilere karşı mücadele ederken "evimiz kira ama memleket bizim" demektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan o zor dönemde büyük liderlik göstererek, "Milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum, havalimanlarına davet ediyorum ve milletçe meydanlarda, havalimanında toplanalım ve o azınlık grup, tanklarıyla, toplarıyla gelsinler, ne yapacaklarsa orada yapsınlar" demişti. Milletimizin bu çağrıya uyarak "biz ölümüne" diyen bir liderin arkasında bir milletin "ölümüne" durmasıdır 15 Temmuz ruhu. 15 Temmuz ruhu, salaların kalplerde oluşturduğu inşirahtır. 15 Temmuz ruhu, korkunun kalplerden alınması, ölümün öldürülmesidir. Her kesimden insanla birlikte "millet olma şuurunu" yeniden hissetmektir. 15 Temmuz ruhu, abdestlerini alarak evlerinden çıkan milletin darbecilere karşı çıplak elleriyle büyük bir direniş göstermesidir. Vatan için can vermek, gazi olmaktır.

15 Temmuz ruhunu diri tutacak ve gelecek nesillere aktaracak eserler büyük önem taşıyor. 15 Temmuz ruhunu geleceğe taşıyacak olan en önemli faaliyetler eğitim, kültür ve sanat çalışmalarıdır. Kitap, dergi, bilimsel kongreler, konferanslar, raporlar, müzeler, sinema filmleri, besteler, belgeseller, tiyatro oyunları, şiirler ve hatıratlar gibi eserler 15 Temmuz mücadelesinin yurt içinde ve yurt dışında geniş kesimlere farklı yollarla anlatılmasına yardımcı olacaktır. Bu konuda nitelikli eserlerin sayısı her geçen gün artsa da 15 Temmuz gibi büyük bir kahramanlık mücadelesine yakışır sayıda eser ortaya konulduğunu düşünmüyorum. Gezi kalkışmasında, vandallıklar ve şiddet eylemlerine rağmen, oradan çok sayıda belgesel, araştırma, film, kitap, rapor ile Gezi'nin sosyolojisi ve psikolojisi gibi kavramlar çıkardılar. Tertemiz bir millet mücadelesi olan 15 Temmuz'dan çok daha fazla eser çıkarılmalıdır. Bu konuda yakın zamanda yayımlanan bazı nitelikli eserler ile 15 Temmuz Derneği'nin çeşitli kuruluşlarla birlikte yaptığı 15 Temmuz etkinlikleri 15 Temmuz'un ruhunu diri tutacak işlere örnek gösterilebilir.

'Asırlık Gece'

Nisan ayında........

© Açık Görüş


Get it on Google Play