We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Akdeniz'deki jeopolitik mücadele güç dengesizliğine mi evriliyor?

2 0 1
16.10.2021

ABD ve Fransa, Yunanistan üzerine jeopolitik bir yatırım yapsa da her iki ülkenin birlikte hareket etmediğini ifade etmek gerekir. ABD şimdilik Fransa'nın Yunanistan'a silah satışına ses çıkartmıyor. Ama Yunanistan silah pazarını da Fransa'ya kaptırmayacaktır. ABD'nin Türkiye'nin F-16 talebine olumlu bakma ihtimali bu noktada muhtemeldir.

Yunanistan'ın, Türkiye ile ABD ve AB arasında son yıllarda kötüleşen ilişkileri kullanmak suretiyle Akdeniz ve Ege'deki yeni jeopolitik denklem içinde, üzerine askeri yatırım yapılan bir devlet olma arayışında olduğu bilinmekteydi. ABD'nin, Çin'in Kuşak-Yol ile Rusya'nın enerji akımı projelerini akamete uğratma istasyonlarından biri olarak belirlediği Yunanistan Fransa'nın Doğu Akdeniz açılımı için de uygun bir çevre ülke konumundadır. Görüldüğü kadarıyla, ABD açısından Çin ve Rus projeleri üzerinde önemli bir role sahip Türkiye'nin Yunanistan üzerinden çevrelenmesi bu projelerin akamete uğratılması için düşük maliyetli jeopolitik bir hamle olarak hesaplanmaktadır. Doğu Akdeniz açılımının önündeki en büyük engeli Türkiye olarak değerlendiren Fransa'nın da Türkiye'nin Yunanistan üzerinden çevrelenmesinin kârlı bir jeopolitik yatırım haline getirmeye çalıştığı görülmektedir. Yunanistan, ABD ve Fransa'nın kullanımına sunduğu askeri üsleriyle hem bir ileri karakol ülkesi haline gelmekte hem de bu ülkelerden tedarik ettiği silah, sistem ve platformlar ile dış politikasını süratle askerileştirme yoluna gitmektedir. Her iki durum da dikkate alındığında Yunanistan'ın, ABD ve Fransa ile geliştirdiği askeri işbirliğini agresif bir şekilde Akdeniz'deki güç dengesini kendi merkezine kaydırabilmek için büyük bir çaba içinde olduğu görülmektedir. Şüphesiz bu durumun Türkiye üzerinde jeopolitik etkileri ve riskleri bulunmaktadır.

Jeopolitik fırsatçılık

Türkiye'nin F35 savaş uçağı programından çıkartılmasını fırsat bilen Yunanistan 2021 yılını silahlanma ve ikili savunma/askeri işbirliği anlaşmalarıyla geçirdi. Bu kapsamda Yunanistan, ilk olarak Fransa ile Ocak 2021'de askeri işbirliği anlaşması imzalayarak bu ülkeden 18 Rafale savaş uçağı satın alıp, daha sonra da bu sayıyı 24'e çıkarttı. İlk etapta Fransız Hava Kuvveleri envanterinde ve kullanılmakta olan 12 adet Rafale, Yunanistan Hava Kuvvetlerine teslim edilmiş durumda. Geri kalan 12 uçağın yeni üretim olacağı ve Dassault firmasınca üretimini müteakip bu yıldan başlayarak peyderpey Yunanistan'a teslim edileceği bu sürecin 2023 yılı sonunda tamamlanacağı öngörülmektedir. Eylül 2021'de Yunanistan ile Fransa arasında imzalanan yeni bir anlaşma ile ilk anlaşmanın kapsamı genişletilmiş, Yunanistan'ın Fransa'dan 3 adet fırkayken alması da anlaşma kapsamına dahil edilmiştir. Böylelikle, Yunanistan Fransa'dan 5,5 Euro değerinde hava, deniz platformu, sistemi ve mühimmatı savunma ürünü alımıyla Ege ve Akdeniz'deki askeri güç dengesini bozabilecek bir adım atmak istemektedir. Öte yandan anlaşma, Fransa........

© Açık Görüş


Get it on Google Play