We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rutin, hayret ve kriz

5 0 0
03.07.2021

Faruk Karaarslan'a göre, gündelik hayatın ritmik yapısından kaynaklanan rutinler modern dünyada, çok özel bir beşerî haslet sayabileceğimiz hayretin aleyhine yerleşiklik kazanmıştır. Rutin ile hayretin gündelik hayatlarımızın sınırları içinde karşılaşan iki var oluş haline tekabül ettiğine dikkat çeken Kararaslan, bu karşılaşmanın gündelik hayatın doğası gereği bir krizle tezahür ettiğini vurguluyor.

İlk kez 27 Aralık 2019'da Çin'in Wuhan şehrinde görülen Covid 19 salgını dolayısıyla aradan geçen iki yılda dünya çapında yaklaşık 10 milyonu aşkın insan vefat etti. Bu iki yıl boyunca sosyal medyadan televizyonlara siyasilerden sağlık çalışanlarına uzmanlardan sıradan insanlara kadar birçok kişiden sadır olan maske, sosyal mesafe, hijyen, karantina, kısıtlama, temas, vaka vb. kelimelerle dolu konuşmalara şahit olduk. Hakikaten dünyayı tepeden tırnağa etkileyen salgın gündelik hayatlarımızı da yeni alışkanlıklara mecbur kıldı.

Gündelik sosyal hayatın rutininin bozulduğu, farklı bir rutinin eskisinin yerini aldığı bu iki yıl boyunca salgınla baş etme çabaları gündemlerimizin en önemli maddesini teşkil etti.

Eğitimden turizme, sağlıktan dinî hayata, alışveriş alışkanlıklarından eğlence sektörüne kadar birbirinden epey farklı sayabileceğimiz sektörde gündelik hayatlarımızı etkileyen salgın bir yerde insanları "olağanüstü hal" şartlarına mahkum etti. (Tabii "olağanüstü hal" deyince Alman hukukçu ve siyaset felsefecisi Carl Schmitt'in ünlü 'egemen' tanımını da hatırlamak gerekiyor: Egemen, olağanüstü hale karar verendir.)

Olağan hal

Giriş yazısında salgın ile gündeme gelen krizin geçmişi ifşa ve geleceği ima kapasitesi aracılığıyla anlaşılmayı bekleyen bir sınır durum mu yoksa yeni fırsatlara eklemlenen bir inşa mı olduğunu soran Faruk Karaarslan ile Sedat Doğan'ın birlikte yayına hazırladıkları Rutin ve Hayret, pandemiyi bir imkân ve........

© Açık Görüş


Get it on Google Play