We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Goebbels'in kayığına binenler

7 2 1
04.09.2021

Maksatlı olarak servis edilmiş bir haberi tıklayan birinin karşısına bir süre sonra aynı haber birçok farklı haber sitesi ve sosyal medya mecrasında yeniden çıkıyor. Yani yapay zeka tarafından önlerine çıkarılan haberler üzerinden algıları oluşturuluyor. Araştırmalara göre bu tip haberleri okuyanlar genellikle teyit gereği duymuyor.

Goebbels'in yaşayan en büyük müridi, sözüm ona iletişimci, Sedef Kabaş'ın CHP'nin parti içi eğitiminde söylediği sözleri birçoğumuz hatırlıyoruz hatırlamayanlara hatırlatalım: "Kitleleri etkilemek istiyorsanız ortaya bir yalan atın. Ama kocaman bir yalan olsun. İkinci kriter çok basit bir yalan olsun. Sonrasında da bu basit ve çok büyük yalanı sürekli tekrar edin. Ve ardından o kitlelerin o yalanı gerçekmiş gibi nasıl kucakladığını otur seyret.'' Bu sözleri Sedef Kabaş en kaba tabiriyle yaşam felsefesi olarak almış bunu da CHP'ye verdiği eğitimde başta Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP'nin rengi değiştirilmiş partisi İYİ Parti'nin Genel Başkanı Meral Akşener de olmak üzere herkes benimsemiş.

Büyük Yalan Teorisi olarak bilinen ve Hitler'in Propaganda Bakanı Joseph Goebbels tarafından uygulanan teori bir dönem başarılı oldu ancak etki alanı da sınırlıydı. O büyük yalana inandırdıkları Hitler'in sonu da malum.

Muhalefetin propaganda gurusu Sayın Kabaş bir süre önce lüks bir yatın önünde poz vererek ne demişti? Afetlerle ilgili toplanan paralarla Erdoğan'a bu lüks yat yapılıyor.'' Eski bir banka reklamında "Hizmette sınır yoktur'' derlerdi. Bu eskimiş spiker 'bayan'ın yalan üretme hizmetinde de sınır yok. Burada 'bayan' ifadesini de maksatlı olarak kullandım. Ali Babacan da üzerinde tepinip genç feminist kitleye mesaj vermeye kalkabilir, spiker eskisi Kabaş da. Bunlar için gerçekle bağlantısı olsun olmasın önemli değil.

İki hafta önce, seli en ağır yaşayan Kastamonu Bozkurt ve Abana'ya gittim. Selin etkisi, sebepleri bir tarafa ciddi anlamda selin sebep olduğu hasarlar ortadan kaldırılıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve ekibi çok etkin olarak süreci yürütüyor. Diğer taraftan Çevre Bakanı Murat Kurum da sürekli sahada, üstelik bu iki bakan üç ay boyunca toplamda üç gün aileleri ile birlikte zaman geçirmiş durumdalar. Muhalefetin İletişim konusundaki prensiplerini hem sözle hem de örnekle ortaya koyan Kabaş, gerçeğin peşinde olsa oralara gider görürdü. Amaçları gerçek değil, çarpık zihinlerinde gerçeği çarpıtmak ve bükmek temel amaçları. Bunu da belli ölçüde başarıyorlar.

Kaynak yalanlasa bile

Geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe'ye atfen Türkiye'de İngiltere için mülteci merkezi kurulacağı dair haberi alıntılayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ''Gelişmelere dair sizi bilgilendirmeye devam ediyorum. İngiltere Savunma Bakanı Wallece, kendilerine hizmet etmiş Afganlara Türkiye'de ''mülteci merkezleri'' kuracaklarını ilan etti ve Afganları ülkemize davet etti. Kendilerine........

© Açık Görüş


Get it on Google Play