We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trump’ın fendi Pentagon’u yendi

9 0 0
30.12.2018

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı, sadece ABD kamuoyunu ve ilgili kurumları değil, neredeyse tüm dünyayı hazırlıksız yakaladı. ABD’li üst düzey yetkililer DEAŞ’ın tamamen bitirilmesi ve sonrasındaki sürece ilişkin açıklamalar yaparken çekilme kararını duyuran Trump, adeta Pentagon’a “patron benim” demiş oldu. Amerikan Kongresinde ve medyasında büyük oranda eleştiri, kısmen de destek ile karşılık bulan çekilme kararını “Trump’ın fendi Pentagon’u yendi” şeklinde ifade etmek mümkündür.

Esasen Trump’ın çekilme kararını, en özet haliyle, Obama döneminde inşa edilen “Suriye’de devlet altı aktörlerle çalışma” stratejisinin tasfiyesi olarak nitelendirmek mümkündür. Amerikan askerlerinin savaşmak amacıyla sahaya ayak basmadığı ama aynı zamanda terör örgütü DEAŞ’ın da mağlup edileceği bir formülü bir başka terör örgütü olan YPG/PKK ile işbirliğinde bulan Obama yönetimi, gömleğin ilk düğmesini en başta yanlış iliklemişti. Bir daha çıkamadığı bu çıkmaz sokakta kalmayı özellikle CENTCOM’un da yönlendirmesiyle tercih eden ABD, Trump’ın iş başına gelmesiyle de mevcut “devlet altı unsurlarla çalışma” yaklaşımını sürdürmüştü. Ancak sonunda Trump, “ABD’nin DEAŞ’la mücadele misyonunu büyük oranda tamamladığına” ikna oldu ve Amerikan askerlerini Suriye’den çekme kararı aldı.

Pentagon memnuniyetsiz

Washington’da son 10 günde yaşanan gelişmelere baktığımızda Suriye’den çekilme kararının önemli ölçüde Trump’a ait olduğu görülecektir. Eğer bu iş tamamen Pentagon’a kalmış olsaydı muhtemelen bugün herhangi bir geri çekilme sürecinden bahsediyor olmayacaktık. Zira son bir ay içerisinde ABD Savunma Bakanı James Mattis’in, CENTCOM Komutanı Joseph Votel’in, DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’ın açıklamalarında ana tema “DEAŞ’ı tamamen yok etmek”, “ardından yeniden yapılanma sürecini başlatmak” ve “yerel birlikler kurmak” gibi ABD’nin mevcudiyetini sürdürmeye yönelik başlıklardı. Fakat Trump tüm bu açıklamaların aksine Suriye meselesine daha farklı baktığını tüm dünyaya ilan etmiş oldu. Esasen böylece Trump ile askerlerin Suriye konusuna farklı baktığı da ortaya çıkmış oldu. Bu yönüyle Pentagon’un önemli ölçüde memnuniyetsiz olduğu, daha ziyade Trump’a ait olan bir karardan bahsediyoruz.

Mattis’in istifası

Çekilme kararı Pentagon’da, Kongrede ve Amerikan medyasında sürpriz........

© Açık Görüş