We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tunus darbesi geçen yıl planlanmıştı

2 0 0
31.07.2021

Tunus'ta 25 Temmuz'da yapılan hamle geçen sene planlanmıştı ancak Covid 19 sebebiyle sokakların yeterince hareketlenmeyeceğini düşündükleri için tehir ettiler. Amaç ise belli; BAE ve Suudi Arabistan Tunus'ta Sisi benzeri rejimi göreve getirmek istiyor. Bunun için fonlanan medya grupları Nahda hareketini şeytanlaştırma, sokakları hareketlendirme ve kargaşa oluşturma görevini üstlendi. Kays Said'in BAE'den alacağı söylenen 5 milyar dolar yardımla ekonomiyi nasıl düzelteceği belirsiz. O yüzden bu süreci sonuna kadar yürütemeyeceği aşikâr.

13 Mayıs günü Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in danışmanları tarafından hazırlanan bir belge, özel kalem müdürü Nadya Akkaşa'ya "kesinlikle çok gizli" notuyla sunuldu. Middle East Eye internet sitesinde yayınlanan belgeye göre Kays Said, Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi ve Başbakan Hişam el-Meşişi'yi Kartaca Sarayı'na çağırdıktan sonra ikiliyi sarayda alıkoyup ayrılmalarına müsaade etmeyecek, Anayasa'nın 80. maddesi uyarınca ulusal bir olağanüstü hal ilan ederek Meclis Başkanı ve Başbakan'ın da katıldığı (baskı altında) ulusa sesleniş konuşmasıyla yönetime el koyduğunu duyuracaktı. Haberin yayınlanmasından 4 gün sonra Cumhurbaşkanı Kays Said, kendisine bu yönde bir mektubun geldiğini ancak içeriğinden neden kendisinin sorumlu tutulduğunu anlamadığını söyleyip "darbe" planını yalanlamıştı. "Bir mektup alıyorsunuz ve birden suçlu siz oluyorsunuz, dünyanın hiçbir yerinde bunun bir anlamı yok. Mektubu aldığınızda, vereceğiniz yanıta bakılmaksızın otomatik olarak suçlanıyorsunuz."

Bu yalanlamaya rağmen Kays Said 25 Temmuz gecesi anayasanın 80. maddesini öne sürerek Başbakan'ı azledip meclisin çalışmalarını 30 gün boyunca durdurduğunu açıkladı ve yeni bir başbakan atayarak yürütmeyi kendisine bağlayacağını belirtti.

Said'in yetkisi yoktu

Oysa Tunus'un 2014 yılında kabul ettiği anayasanın 80. maddesinde Cumhurbaşkanı'nın böyle bir kararı tek başına almaya yetkisinin olmadığı açıkça yazıyordu. Kaldı ki ilgili maddede yer alan Anayasa Mahkemesi henüz kurulmamıştı zira Kays Said Temsilciler Meclisi tarafından oy çokluğuyla onaylanan Anayasa Mahkemesi yasasını veto etti. Bu karara rağmen Temsilciler Meclisi 12 üyeli Anayasa Mahkemesinin 4 üyesinden 3'ünü seçmek için harekete geçmişti. Said'in darbe girişimine dayanak yaptığı 80. madde şu şekilde:

"Devletin bağımsızlığını ve milletin güvenliğini tehdit eden istisnai durumlarda CUMHURBAŞKANI'nın, BAŞBAKAN ve TEMSİLCİLER MECLİS BAŞKANI'na danıştıktan sonra her türlü tedbire başvurabileceği düzenlenmiştir. Temsilciler Meclisi Başkanı, Anayasa Mahkemesi Başkanını bilgilendirir ve önlemleri bir açıklama ile halka duyurur. Bu tedbirler, devletin çarklarının bir an önce normal işleyişine dönmesini sağlamayı amaçlamalıdır. Temsilciler Meclisi bu dönem boyunca DAİMİ OTURUMDADIR. Bu durumda, CUMHURBAŞKANI MECLİSİ FESHEDEMEZ. Halk temsilcileri de hükümete karşı bir gensoru listesi sunamazlar. Bu tedbirlerin yürürlüğe girmesinden otuz gün sonra ve bundan sonra herhangi bir zamanda Anayasa Mahkemesine tevdi olunur. Temsilciler Meclisi Başkanının veya üyelerinden otuzunun talebi üzerine istisnai durumun devamına karar verilir. Anayasa Mahkemesi, kararını en geç on beş gün içinde kamuoyuna açıklar. Önlemler, tehdit ortadan kalktığında sona erecektir. Cumhurbaşkanı halka bir açıklama yapar."

Karanlık ülke BAE

Cumhurbaşkanı Said'in son zamanlarda yetkileri elinde toplama planı vardı. Meclis Başkanı ve hükümet üyelerinin de katıldığı bir........

© Açık Görüş


Get it on Google Play