We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yoldaş bizi tutar, biz yoldaşı tutarız

6 1 0
09.10.2021

Bizi yoldan eden, yolumuzu gözümüzde büyüten ya da yol alışlarımızı küçümseyen bir mihmandarlığın kime çalıştığını tahmin etmek zor değildir. Varlığıyla külfetimizi azaltanların sadakati rahmet mesabesindedir. Hayatı zehir etmeyi marifet sayan bir yoldaşlık kötü ve verimsiz bir iddia olarak kalmaya devam eder.

Yol arkadaşı bize verilmiş bir nimettir. Yola yalnız çıkılmaz. Yol çoğu kereler uzun, çileli ve karanlıktır. Buradan ilerisi hakkında bir kestirimden ötesi yoktur; görmediğimiz yaşamadığımız şeyler hakkında biz ancak bir tahminde bulunabiliriz. Bizden önce başkalarının gidip durduğu yolların ahvalinden bir şekilde haberdar olsak da yine de bu yollar sıra bize gelince başka bir hâle dönüşürler. Öyle ki sanki her sefer kendi yolunu inşa etmektedir. Hemen şimdi, birazdan şu karşımızdaki virajı döndükten sonra yolun bize açılıp açılmayacağı belli değildir; bizi neler karşılayacak muğlaktır, hele hangi hikâyenin içine düşüp onun parçası olacağımızı kestirmek için kâhin olmak bile yetmez. Kaldı ki onlar da her seferinde bizi tumturaklı yalanlarıyla kandırmaktan başka bir şey bilmezler. Ondandır yolun bilindik bilinmedik hâllerine karşı, onun beklenir beklenmez sürprizlerine karşı yanımızda her daim bir arkadaş tutmamız gerekir.

Evvel refik badel tarik

Yola çıkmaktan, yol tutmaktan ve yolda olmaktan belki de daha önemlisi bize refakat edecek bir yoldaşımızın olmasıdır. Yol arkadaşı olmadan yola koyulmak kör bir cesaretten daha fazlası değildir. Deli değilsek, kaçıp gitmeye, uçup helak olmaya niyetlenmemişsek yolu dert ettiğimiz kadar yol arkadaşımızı da dert etmeli, bize mihmandarlık edecek refikimizi bir güzel seçmeliyiz. Üşenmeden, çekinmeden, caymadan arayıp bulmakta ısrarcı olmalıyız. "Evvel refîk ba'del tarîk" denmesi boşuna değildir. Önce yoldaş sonra yol. Öncelikle bir yol arkadaşına ihtiyaç duyarız, onu bulmak öncelikli derdimizdir. Ardından yol nasıl olsa gelecektir; biz onu evvel Allah her durumda hallederiz.

Yol arkadaşı sizin her şeyinizdir. Yükünüze ortak olur ama asla hamalınız değildir, dediklerinize kulak verse bile o hiç mi hiç uşağınız değildir. Aranızdaki sözüm ona anlaşmanın ne kaydı ne de kuydu vardır. Çünkü yazılmamıştır, çizilmemiştir ve ama siz ikiniz de aynı hedefe kilitlenmiş, aynı menzile yönelmişsinizdir. Daha ilk etapta ipe un sermek yoktur; yolu birlikte tamamlamak, hikâyeyi bir güzel bitirmek ve hedefe sağ salim ulaşmak esastır.

Oysa yol imtihanlarla doludur. "Yolcunun işini sadece Allah bilir." sözü asla yabana atılmaz. Zihnimizde biriktirdiklerimiz, aklımızla çoğalttıklarımız, bize ulaşan deneyim zenginlikleri pekâlâ önemlidir, yabana atılmaz ama yol sadece yoldur ve bazen........

© Açık Görüş


Get it on Google Play