We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türk dünyasına Ağa olmanın fiyatı 3 milyon!

1 1 0
20.05.2022

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Yörük Türkmen Festivali için 3 milyon TL bağış aldığı holding patronu Türk dünyasının yeni Ağa’sı ilan edilmişti. Festivalin sona ermesinden 10 gün sonra kabul edilen bağışların oylanması için meclise sunulması tartışma yarattı…

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 6-8 Mayıs tarihlerinden düzenlediği Yörük Türkmen Festivali 10 gün önce sona erdi. Ancak festival için sponsorlardan alınan paraların kabulü bugün yapılacak meclis toplantısının gündemine getiriliyor. Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı devam oturumunun 22. Maddesinde, festival sponsorlarından alınan şartlı bağışlar oylanacak. Etkinlikten 10 gün sonra Meclis kararı alınmak istenen bağışçılar arasında Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in festival sırasında ‘Türk dünyasının Aga’sı kılıcını takdim ettiği iş adamı Şahin Kırbıyık’ın adı öne çıkıyor. Oylanmak üzere Büyükşehir Belediye Meclisine sunulan maddeye göre Kırbıyık’ın 3 milyon TL bağışta bulunduğu belirtiliyor.

Antalya’da Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Yörük Türkmen Festivali 10 gün önce sona erdi. Ancak festivalle ilgili tartışmalar halen bitmiş değil. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ‘Tertip Komitesi Başkanı’ olduğu festival, yüksel maliyetinin yanı sıra VİP tribün, protokol yağlığı ve VİP otopark gibi uygulamalarla tartışma konusu olmuştu.

Ülke genelinden kimi Yörük derneklerinin de tepkisini çeken festivaldeki uygulamalar, Yörük kültürüne aykırı olduğu eleştirisini aldı. Etkinliğin katkıda bulunanlar listesinde FETÖ ile ilgili olduğu gerekçesiyle 15 Temmuz’dan sonra kapatılan ancak aynı yıl içinde KHK ile yeniden açılan vakfın üniversitesi de yer alınca tartışmalar iyice büyüdü.

BAŞKAN ‘GELECEK’ DİYE MESAJ ATTI, GENEL BAŞKAN GELMEDİ

Tayyip Erdoğan’ın adamıyım, Fethullah Gülen idolümdür” sözleriyle kamuoyunun gündemine gelen iş adamı Fettah Tamince’nin yöneticisi olduğu vakıf üniversitesine festival destekçileri arasında yer verilmesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun etkinliğin açılışına katılmaktan son dakikada vazgeçtiği yorumuna neden olmuştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve CHP Antalya İl Başkanlığı’nın bir gün önce festivalin açılışına katılacağı duyurulmasına rağmen etkinliğe katılmamıştı.

‘HİÇ KİMSE UMURUMDA DEĞİL’ DEDİ, TOPU BÜROKRATLARA ATTI

Festivalin ardından kamuoyundan gelen eleştirilere “Hiçbir kimse umurumda değil” sözleriyle karşılık veren Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yerel bir televizyon kanalına verdiği demeçte etkinliğin bütçesine ilişkin de rakamlar vermişti. Başkan Böcek, festivalle ilgili sponsorlar konusunda........

© Açık Gazete


Get it on Google Play