We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Selçuklu ve Osmanlı VİP çadırında mı kuruldu!

3 1 0
27.04.2022

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Türkiye’nin konar-göçer hayvancılık üretimini sürdüren son topluluğu olan Sarıkeçili Yörüklerinin önderi Pervin Savran kültürün gerçeği yok olurken sanal etkinliklere milyonlar harcanmasını eleştirerek, “Yörük ve kültür kelimelerini bu etkinliklerden çıkarın” dedi. Kültürün gerçeği yok olurken yerine milyonlar harcanarak plastik bir kültür konulması tepki çekiyor…

Televizyon ekranlarından pompalanan ve bugünün siyasi atmosferine göre şekillendirilen tarihi dizilerin yarattığı kültürel zehirlenme kendini en çok Yörük-Türkmen festivallerinde göstermeye başladı. Bunlardan biri de Mayıs’ın ilk haftasında Antalya’da yapılması planlanan Uluslararası Yörük-Türkmen Festivali. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği festival için Aksu ilçesinde oluşturulan etkinlik alanında VİP Yörük Çadırı ve VİP tribün gibi uygulamalara yer verilecek olması dikkat çekiyor. Festival alanıyla ilgili hazırlanan krokide bireysel çadır, kulis çadırı ve geleneksel fast-food satış alanları gibi Yörük kültürünü yansıtmayan üniteler yer alıyor. Milyonlarca lira harcanarak yapılması planlanan festivale kimi Yörük dernekleri tepki göstermişti. Bahar göçü sırasında ziyaret ettiğimiz Türkiye’nin konar-göçer hayvancılık üretimini sürdüren son topluluğu olan Sarıkeçili Yörüklerinin kadın önderi Pervin Savran, kültürün gerçeği yok olurken sanal etkinliklere milyonlar harcanmasını eleştirerek “Yörük ve kültür kelimelerini bu etkinliklerden çıkarın” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı tarafından organize edilen Uluslararası Antalya Yörük-Türkmen Festivali’nin, 6-8 Mayıs 2022 tarihleri arasında Aksu ilçesindeki At Çayırı Mevkii’nde yapılması planlanıyor. İhale yoluyla özel bir firmaya yaptırılacak olan festival için yurt içi ve yurt dışından toplam 360 uçak bileti, bir kısmı 5 yıldızlı otellerde olmak üzere 2700 konaklama ve festival boyunca toplam 13 bin kişilik yemek alımı yapılması planlanıyor.

PERGE ANTİK KENTİ YAKININDAKİ AT ÇAYIRINDA YÖRÜK FESTİVALİ

Büyükşehir belediyesi yetkililerince resmi bir rakam açıklanmadı ancak yaklaşık 20 milyon lirayı bulan bir bütçeye mal olacağı öne sürülen festivalin belediye eliyle yapılmasına kimi Yörük derneklerinin yöneticileri tepki göstermişti. Aksu ilçesinde bulunan Perge antik kenti yakınlarında bir mera alanı olan At Çayırı Mevkii’nde yapılması planlanan festivalle ilgili hazırlıklar sürerken etkinlik alanında VİP Yörük çadırının kurulacağının belirtilmesi dikkat çekiyor.

FESTİVAL ALANINDA VİP ÇADIRI VE OTOPARK UYGULAMASI

Yaklaşık 400 dekarlık bir alanda kurulumu başlanan etkinlik alanıyla ilgili hazırlanan krokide,
güvenlik koordinasyon çadırı, İtfaiye çadırı, yönetim/hizmet çadırı, basın çadırı, kulis çadırı, VİP çadır, VİP tribün, halk tribün, ilçe belediyeleri çadırı, muhtarlar derneği çadırı, kare çadır, bireysel çadır, Federasyon çadırları, bilimsel etkinlik çadırları, yuvarlak çadır, kare çadır ve geleneksel fast-food satış alanı gibi üniteler yer alıyor. Festival alanında ayrıca 164 araçlık VİP otopark, 5650 araçlık da halk otoparkı kurulurken, kamp çadır alanı, karavan otopark ve çocuk oyun alanları da oluşturulacak.

ETKİNLİKLERİN YAPILACAĞI ALANDA ARKEOLOJİK SİT ALANI ÇIKTI

Festivalin koordinasyonunu üstlenen Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, 2 Nisan’da sosyal medyadan yaptığı videolu paylaşımda Aksu’daki festival alanını tanıttı. Festival alanının bir kısmında 1. Derece arkeolojik sit alanı ortaya çıktığını ancak Koruma Kurulundan izin alındıktan sonra iş makinelerinin alanda çalışmaya başladıklarını dile getiren Arslan, “İzinleri aldıktan sonra bizim iş makinalarımız çalışmaya başladı mera içerisinde. Bütün daire başkanlıklarımız ortak güzel bir çalışma yaptı. Fen işleri dairemizin araçları, arazözleri, beko loder’ları, kazıcıları, yükleyicileri. Dört dairemizin de burada makineleri çalıştı ve çok şükür bugün itibariyle bu alanı festivale hazır hale getirdiklerini görüyorum” ifadelerini kullandı.

‘PİSLİKLER GİDERİLİNCE MÜKEMMEL BİR ALAN ORTAYA ÇIKTI’

Alanın pırıl pırıl ve çok güzel olduğunu dile getiren Arslan, videolu paylaşımında “Ben de bir Aksulu ve bu işin başında birisi olarak başkanımıza teşekkür ediyorum. Çok güzel bir etkinlik alanı, mükemmel bir alan ortaya çıktı pislikleri giderince” dedi.

‘GASTRONOMİ ALANI VE PROFESYONEL AŞÇILARIN SUNUM ALANLARI’

Hazırlıkların sürdüğü festival alanından 22 Nisan’da bir paylaşım daha yapan Durmuş Ali Arslan, kurulumun son sürat devam ettiğini belirterek, gastronomi alanı, profesyonel aşçıların sunum alanları ve yöresel ürünlerin satılacağı üniteleri tanıtarak, “Şu an dernekler de çadırlarını kurmaya başladılar. İnşallah burada 29 Nisan’a kadar kurulmamış hiçbir sistem kalmayacak. Sabırsızlıkla bekliyoruz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK YÖRÜK TÜRKMEN FESTİVALİ’ PAYLAŞIMI

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı İsmail Oskay ise “Türkiye’nin en büyük Yörük-Türkmen festivali için hazırlıklarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” paylaşımında bulundu.

CHP’Lİ BELEDİYE, BİLAL ERDOĞAN’DAN ROL MÜ ÇALIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal........

© Açık Gazete


Get it on Google Play