We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Koruma altındaki kanyonu merdiven yapmak için kestiler!

2 1 0
04.06.2022

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Artvin’in Ardanuç ilçesindeki Cehennem Deresi Kanyonu’nda önce koruma statüsü değiştirildi, ardından ise cam köprüyü de içeren proje uygulamaya kondu. Proje kapsamında kanyonun doğal kayalıklarının kesilerek merdiven yapılmak istenmesi tepkiyle karşılandı…

Artvin’in Ardanuç ilçesinde bulunan Cehennem Deresi Kanyonu’nda ilçe kaymakamlığı tarafından hazırlanan proje ile restoran, kafe ve otopark gibi tesislerin yanı sıra 83 metrelik bir de cam köprü inşa edilmesi planlanıyor. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından da desteklenen ‘Cehennem Deresi’nde cennet yaşanıyor’ başlığını taşıyan proje için kanyon ve çevresinin koruma statüsü 2018’de değiştirildi. Toplamda 20 milyon TL’yi bulması beklenen proje ile bölgeye gelen ziyaretçi sayısının artırılması hedefleniyor. Ancak yaklaşık yüzde 25’i tamamlanan proje kapsamında kanyon içerisindeki mağaraların ziyaret edilmesini kolaylaştırmak amacıyla koruma altındaki doğal kayalık alanın kesilerek metrelerce uzunluğunda yürüyüş alanı açılması tepki çekti. Uygulamaya tepki gösteren vatandaşlar, kanyonun doğal yapısının bozulmasına neden olanlar hakkında gerekli incelemenin yapılmasını talep etti.

Ardanuç’a 7 kilometre mesafede bulunan Cehennem Deresi Kanyonu, bölgenin en önemli jeolojik ve doğal miraslarından biri. Uzunluğu 500 metreyi bulan kanyonun yer yer 200 metreye yaklaşan yükseklikteki kayalıkları, görkemli doğal peyzajlar oluşturuyor.

KANYON........

© Açık Gazete


Get it on Google Play