We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Konya’da Yörüklerin göçü engellendi!

2 1 0
10.05.2022

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin milyonlarca liralık kamu kaynağı harcayarak düzenlediği Yörük festivalinin tartışmaları sürerken Türkiye’nin konar son konar-göçer topluluğu olan Sarıkeçili Yörükleri’nin göçü Konya’da Jandarma tarafından engellendi. “Eğlenceniz bittiyse gerçeklere dönelim” diyen dernek başkanı Pervin Savran yaşananlara isyan etti…

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin milyonlarca lira harcayarak organize ettiği Yörük festivali önce gün sona erdi. Etkinlik 6 Mayıs’ta temsili Yörük göçü ile başlarken, önceki gece sanatçı Zara’nın verdiği konser ile son buldu. Festival öncesinde bazı Yörük derneklerinin yetkilileri belediyelerin büyük kamu kaynakları harcayarak bu tür festivaller yapmasını eleştirmiş, kentlerde sahte Yörük göçlerine milyonlar harcamak yerine gerçek Yörük göçlerinin sürmesi için çaba harcanması önerisinde bulunmuşlardı. Yıllardır eleştiri konusu olan konuların başında gelen ve adeta siyasi gösteriye dönüşen Yörük festivallerinden biri olan Antalya’daki etkinliğin sona ermesinin hemen ardından Konya’da yaşanan gelişme, eleştirilerin haklılığını ortaya koydu. Türkiye’de geleneksel konar-göçer hayvan yetiştiriciliğini sürdüren son topluluk olan Sarıkeçili Yörüklerinden üç aile, sürüleriyle birlikte mera alanında yayla göçü yaptıkları sırada Konya’nın Meram ilçesine bağlı Sarıkız köyü yakınında Jandarma tarafından durduruldu.

Edinilen bilgiye göre Sarıkız köyü sınırlarında yer alan 141/23 parsel numaralı ve mera vasıflı araziden sürüleriyle göç eden Sarıkeçili Yörükleri Jandarma tarafından bugün öğle saatlerine doğru durduruldu. Köylülerin bu bölgeden geçmesini istemediği yönünde Hatunsaray Jandarma Karakolu’na şikâyette bulunduğu iddia edilirken göç belgesi ve otlatma planlarına sahip olan konar-göçer üç aile sürüleriyle birlikte güvenlik güçleri tarafından bekletildi.

ÇOBAN MUSTAFA BACAK: ‘JANDARMA BİZİ SALMADI, GERİ DÖNÜN DEDİLER’

Keçi sürüleriyle birlikte geçişine izin verilmeyen çobanlardan Mustafa Bacak, “Jandarma geldi bizi salmadı. ‘Geri dönün’ dediler. Elimizdeki belgeleri gösterdik ama Karakol komutanı bizi üç saat kadar bekletti” dedi.

‘VİDEO ÇEKİP HAKKINIZDA İŞLEM YAPACAĞIZ DEDİLER’

Göç ettikleri güzergâhın ekili alan olmadığını ve mera vasfında bir arazi olduğunu belirten Bacak, “biz her yıl buradan geçip yolumuza devam ediyoruz. Burası köylülerin de koyunlarını otlattığı bir mera. Yaklaşık 500-600 metrelik bir mesafeden geçip gidiyoruz. Bugün Jandarma bizim geçişimizi engelledi. Ben gidip Karakol komutanı ile konuştum. Bizim video görüntümüzü de aldılar. ‘Hakkınızda işlem yapacağız’ dediler. Epeyce beklettikten sonra geçişimize izin verdiler” diye........

© Açık Gazete


Get it on Google Play