We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kaş Marina’da otel ve ticari alan projesine tepki!

2 1 0
11.06.2022

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Makyol ve Setur ortaklığında işletilen Kaş Marina’da Ocak 2021’de ilçe belediye meclisince reddedilen imar planı değişikliği talebi yeniden gündemde. Kaş Çevre Platformu, marinadaki yapılaşma artırımı girişimine tepki gösterdi…

Antalya’nın Kaş ilçesinde Makyol ve Setur ortaklığındaki Makmarin AŞ tarafından işletilen Kaş Marina’ya ticari alanlar, otel ve SPA merkezi eklemek için imar planında değişiklik yapılmak istenmesine Kaş Çevre Platformu’ndan tepki geldi. Platformdan yapılan açıklamada, marinada yüzde 5 olan inşaat oranının iki katına çıkarılmak istendiği, 4,5 metre olan kat yüksekliğinin ise 6,5 metre olarak talep edildiği belirtilerek, “Böylesine yapı yoğunluğuyla Kaş Marina, marinaların asli görevi olan yatlara hizmet vermekten ziyade, kentin kalbinde bir nevi AVM ve otel mekânına dönüştürülmesi planlandığı anlaşılmaktadır ki bu da Kaş’ı diğer turizm beldelerinden ayıran butik, yerelle bütünleşen, doğayla bütünleşen turizm özelliğine, anlayışına ve geleneğine uygun değildir” ifadelerine yer verildi.

Antalya’nın Kaş ilçesinde Makyol ve Setur ortaklığındaki Makmarin AŞ tarafından işletilen Kaş Marina’da ikinci kez ilçe belediyesinin gündemine getirilen imar değişikliği talebi kapalı bir koy olan Bucak Denizi üzerindeki baskıyı artıracak. Kaş Bucak Denizi Koyu’nda 2011’de işletmeye açılan marinada işletmeci firma 2020 yılında imar değişikliği talebinde bulunarak mevcuttaki yapı yoğunluğunun artırılmasını istemişti. Kaş Belediyesi’ne sunulan plan değişikliği teklifi, imar komisyonu tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda uygun görülmeyerek belediye meclisinin 4 Ocak 2021 tarihli oturumda bütün siyasi partilerin ortak kararı sonucu oybirliği ile reddedilmişti. Yeniden gündeme getirilen imar değişikliği talebi, Kaş ilçe merkezine alternatif yeni bir turistik merkez yaratmayı hedefliyor.

KAŞ MARİNAYA OTEL, SPA VE TİCARİ ALAN İLAVE EDİLMEK İSTENİYOR

Marinanın kapasitesini yükseltmek ve mevcuttaki ticari alanları genişletmek isteyen işletmeci firmanın, yeniden imar planı değişikliği hazırlayarak ilçe belediyesine sunduğu öğrenildi. Marinadaki yapılaşma yoğunluğunu iki katına çıkarması beklenen plan değişikliğine Kaş Çevre Platformu ise tepki gösterdi. Makmarin AŞ’nin hazırlattığı imar değişikliği talebini içeren ‘Otel, Ticari Alanlar ve Spa İlavesi Fikir Projesi’ başlıklı sunumda, yüzde 5 olan mevcut inşaat izninin yüzde 10’a çıkarılmak istendiğine dikkat çeken platformun açıklamasında, 4,5 metre olan kat yüksekliğinin de 6,5 metreye çıkarılacağı kaydedildi.

İNŞAAT HAKKI YÜZDE 219 ARTIYOR, 2 YENİ İSKELE DAHA GELİYOR

Mevcut imar planındaki kara alanının 58.499,52 metrekare olduğuna dikkat çekilen Kaş Çevre Platformu’nun açıklamasında, yapılmak istenen imar planı değişikliği ile bu alanın 64.211,44 metrekareye çıkarıldığı belirtildi. Açıklamada yer verilen bilgilere göre Kaş Marinada mevcutta 2.924,98 metrekare olan inşaat hakkı, yüzde 219’luk artışla 6.421,14 metrekareye çıkarılmak isteniyor. Plan değişikliği ile ayrıca mevcutta 487 tekne bağlama kapasitesi bulunan 7 yüzer iskeleye ilave olarak 122 tekne kapasiteli 2 yeni yüzer iskele daha eklenmek isteniyor.

MARİNANIN DOĞUSUNDAKİ ÇEKEK ALANI TİCARİ........

© Açık Gazete


Get it on Google Play