We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kapadokya’da dünya mirasının ortasına 10 metre genişliğinde yol!

3 1 0
10.08.2022

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Göreme Milli Parkında tarihi ve doğal mirasın ortasında çift yönlü yol yapılması tepkiyle karşılandı…

Nevşehir’de dünya mirası statüsündeki peri bacalarının ortasından yol geçirilmesi tepki çekti. Göreme ve Ortahisar beldeleri arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla Nevşehir İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan 10 metre genişliğe sahip çift yönlü yeni yol projesi çalışmalarının koruma altındaki doğal ve kültürel mirası tehdit ediyor. Devam eden yol çalışmasında iş makinelerinin ulaştığı bölgede manastır kompleksi bulunduğuna işaret eden Kapadokya Çevre Platformundan Mükremin Tokmak, bölgenin ayrıca 1. Derece arkeolojik ve doğal sit alanı olduğunu belirterek yapılanın vandalizm olduğunu savundu. Sosyal medyadan doğal ve kültürel miras kıyımının durdurulması çağrısında bulunan Tokmak, “Kapadokya’ya ihanettir bu yapılan. Planlayan, izin veren herkes suçludur. Elinizi ve dozerinizi Kapadokya’dan çekin” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesinde doğal ve kültürel miras olarak iki ayrı özelliği ile yer alan Göreme Milli Parkı ve Kapadokya Bölgesinin bir bölümü yol projesinin tehdidi altında. Peri bacaları ve kaya kiliselerinin bulunduğu Göreme açık hava müzesine ulaşım sağlayan yolun yolun titreşime neden olarak tarihi eserlere zarar verdiği gerekçesiyle yeni bir yol projesi gündeme geldi. Ancak yapımına başlanan 10 metre genişliğindeki çift yönlü yeni yolun peri bacalarının ortasından geçirilmesi tepkiyle karşılandı.

‘YAPILAN KAPADOKY’YA İHANETTİR’

Kapadokya Çevre Plarformu Sözcüsü Mükremin Tokmak, yol çalışmasının doğal ve tarihi mirasa zarar verdiğime işaret ederek sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla yetkilileri ve kamuoyuna yıkımın durdurulması çağrısında bulundu. Devam eden yol çalışmasında iş makinelerinin ulaştığı bölgede manastır kompleksi bulunduğuna işaret eden Tokmak, bölgenin ayrıca 1. Derece arkeolojik ve doğal sit alanı olduğunu belirterek yapılanın vandalizm olduğunu savundu. Sosyal medyadan doğal ve kültürel miras kıyımının durdurulması çağrısında bulunan Tokmak, “Kapadokya’ya ihanettir bu yapılan. Planlayan, izin veren herkes suçludur. Elinizi ve dozerinizi Kapadokya’dan çekin” ifadelerini kullandı.

CANDAN: ‘KURUL KARARI 11YILDIR UYGULANMADI’

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan da tepki çeken yol çalışmasına ilişkin yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Ortahisar – Göreme beldeleri arasında yapılması planlanan yol çalışmaları Göreme Açık Hava Müzesi başta olmak üzere peri bacaları oluşumlarını, yer altı zenginliklerini, Saklı Kilise’yi ve arkeolojik sit alanlarını tehdit etmektedir. 17.03.2011 tarihinde Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Göreme Açık Hava Müzesi içerisinden geçmekte olan yolun araç trafiğine kapatılması ve kaldırılmasına yönelik almış olduğu kararın üzerinden geçen 11 yılı aşkın süreye rağmen bugün halen aynı yol Ortahisar ile Göreme arasında ulaşımı sağlamaktadır.

BAKANLIĞA ‘ACİL YÖNETİM PLANI HAZIRLANSIN’ HATIRLATMASI

Kültür ve Turizm........

© Açık Gazete


Get it on Google Play