We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AKP’li milletvekili OGM’nin ağaç katliamına isyan etti!

2 1 0
05.07.2022

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – AKP Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Nallıhan’daki Sarıçalı Dağı Milli Parkı’nın kuzeyindeki ormanlık alanda 50’den fazla anıt ağacın kesildiğini belirterek “bu manzara karşısında üzüntümüzden kahrolduk” dedi…

AKP Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Nallıhan’daki Sarıçalı Dağı Milli Parkı’nın kuzeyindeki ormanlık alanda 50’den fazla anıt ağacın kesildiğini açıkladı. Orman Genel Müdürlüğünün uygulamasına tepki gösteren Ceylan, “Yaptığımız incelemeler neticesinde yapılan ağaç kesimlerinin bilimden, teknikten uzak Amenajman Planı’na aykırı olduğuna bizzat şahit olduk. Kesilen 50 civarındaki anıt ağcın 80- 140 cm çapında, yaklaşık 50 – 1100 yaşlarında olduğu anlaşılmış olup, bu manzara karşısında üzüntümüzden kahrolduk. Bu vahim hata meslek taassubu çerçevesinde düşünülerek konunun kapatılmasına müsaade edilmemelidir. Konu meslek taassubu dışında değerlendirilerek tarafsız bir şekilde incelenerek bu vahim hatanın sorumluları bu yaptıkları yanlışlığı görmelidir ve bütün orman teşkilatı bu yanlış uygulamadan ders almalıdır” dedi.

UCUZ İTHALATLA BÜYÜYEN SEKTÖR GÖZÜNÜ ÜLKE ORMANLARINA DİKTİ

Türkiye’de son yıllarda hızla artan endüstriyel odun üretimi orman varlığını tehdit eder boyuta ulaştı. Geçmişte Çoğunlukla Rusya, Ukrayna ve Bulgaristan gibi ülkelerden ithal edilen ‘ucuz’ hammaddeye dayalı olarak büyüyen endüstriyel ahşap ve yonga-levha sektörü, önce dövizdeki artış, ardından da bu ülkelerin ihracata kısıtlama getirmesiyle gözünü Türkiye ormanlarına dikti.

OGM VERİLERİNE GÖRE ÜÇ KATTAN FAZLA ARTIŞ

Orman Genel Müdürlüğü’nün Ocak 2021’de yayımladığı performans programında, sektördeki kapasite artışına paralel olarak ormanlarda bakım kesimlerinin yapıldığını ve bunun sonucunda da önceki yıllarda 7 milyon metreküp olan endüstriyel odun üretiminin 22,1 milyon metreküpe yükseldiği bilgisine yer veriliyor. Ahşap endüstrisinin ürettiği ürünleri önemli bir ihracat kalemi olarak gören OGM, sektörün uluslararası ticarette de önünün açıldığını savunuyor. Konunun uzmanlarının verdiği bilgiye göre ise ormanlardan elde edilen odun üretiminin 40 ila 50 milyon metreküp seviyesine çıkarılmak istendiği öne sürülüyor.

OGM’nin kesim uygulamaları bu endişeleri doğrular nitelikte. Ancak ormansızlaşma endişesi yaratan aşırı ağaç kesimlerine orman köylülerinden meslek odalarına, doğa koruma örgütlerinden yaşar savunucularına kadar her kesimin tepkisini çekiyor.

AKP MİLLETVEKİLİ CEYLAN’DAN ANIT AĞAÇ KIYIMINA TEPKİ

AKP Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan da OGM’nin uygulamalarına tepki gösterenler arasında. Geçmişte Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü yapan Nevzat Ceylan, seçim bölgesi de olan Nallıhan ilçesinde OGM eliyle yapılan ağaç kıyımının ayrıntılarını Mecliste anlattı.

NALLIHAN BİYOÇEŞİTLİLİK ZENGİNİ

Nallıhan ilçesinin coğrafi yapısının, ülkemiz coğrafyasının özeti gibi olduğuna işaret eden Ceylan, konuyla ilgili basın açıklamasında şunları dile getirdi: “Bu bölge İç Anadolu’dan Karadeniz’e geçiş........

© Açık Gazete


Get it on Google Play