We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İKİ FİLM BİRDEN: TURİST ÖMER + BEN-HUR

2 1 2
24.09.2021

SEDAT YILDIRIM SARICI – Toplumları masallar, mısralar, fıkralar bir arada tutar. Nasrettin Hoca tebessümümüz, Yunus ruhumuz, Veysel sadık yarimizdir. Bizi biz yapan dervişlerimizdir, hikayeleridir.

Kaynanalar” ya da “Hababam Sınıfı” bu “millettin çimentosu”ydu. Şener Şen mayamız, hamurumuzdur.

Bazen koca bir kitabın anlatamadığını iki mısrayla özetleyenler ya da düzinelerce belgeselin yaratamadığı etkiyi tek bir fotoğraf karesiyle yakalayabilenler olabiliyor. Sanatçının rolü böyle bir şey.

TURİST ÖMER UZAY YOLUNDA

Sadri Alışık’ın “Turist Ömer Uzay Yolunda” (1973) filmini bu gece izledim. Daha önce hiç izlememiştim. Aileden biri gördüğümüz Mister Spack (Mr. Spock- Ömer’in deyişiyle; Kabakulak) filan derken “tam kadro” bir Uzay Yolu macerasıyla karşılaştım. Sadri Alışık’a hürmetini açıkça beyan eden usta mizahçımız Cem Yılmaz’ın filmi G.O.R.A. gibi günümüz teknolojisi ve komedisine yaraşan (bazen aşan) bir titizlik söz konusu değil ama işin içinde Sadri Alışık olunca her film bize güzel gelir.

Turist Ömer Uzay Yolunda 7:03 ve 1:03:10 dakikalarında Pink Floyd’un “Echoes” parçasından bölümler eklenmiş. Biliyorsunuz “Echoes” çok daha önce ünlü yönetmen Stanley Kubrick’in bilim kurgu filmi “2001: A Space Odyssey”de de kullanılmıştı (1968). Yaratıcılık ve görev paylaşımıyla Pink Floyd’un en demokratik albümü kabul edilen Meddle’de yer alan eser, 23 dakikalık uzunluğuyla rock tarihininin benzersiz çalışmalarındandır. Bu albümden sonra topluluğun bas gitaristi Roger Waters besteciliği ve filozofluğuyla ağırlığını hissettirmişti.

Ben asıl Sadri Alışık’ın bir reklam videosunu arıyordum, onu bulamadığıma üzülüyorum. Şimdi anlatınca çoğunuz hatırlayacaksınız.

Mahalleli kahvehanede oturmuş tavla, pişpirik oynamaktadır. Sadri Alışık kabadayı havalarla kapıdan içeri girer. Narasını atar; “Heeeyt ulan, var mı bana yan bakan”. Kısa bir sessizlik olur. Masada oturalardan iri yarı biri çıkar, “Var ulan sana yana bakan, ne olacak?” der. Bizim kabadayı şaşırır. Sonra iri yarı adamın yanına gider, hafiften yılışarak, sesini yumuşatarak der ki, “Şimdi bu güzel abimle bana yan bakan var mı?”

Dünya beşten büyüktür” sözünden sonra “Ne Avrupa, ne ABD, ne Rusya, ne Çin ne de bölgemizdeki ülkelerle çözülemeyecek bir sorunumuz bulunmuyor” beyanatı yakışık kalmıyor.

Beş”........

© Açık Gazete


Get it on Google Play