We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünya çevre günü gününün hatırlattığı dogal ‘sınırlar’

1 0 0
05.06.2022

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜN HATIRLATTIĞI DOĞAL ‘SINIRLAR’

M. Taş – 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Ekolojik kriz hakkında uyarılar yapmanın, gerçek çözümlere katkıda bulunmanın ve alınan kararları değerlendirmenin zamanıdır.

5-16 Haziran 1972 tarihlerinde Stockholm’de, İsveç, düzenlenen, çevre sorunları üzerine en üst düzeydeki ilk Birleşmiş Milletler konferansına atıfta bulunmak amacıyla, özellikle o gün enternasyonal gün ilan edildi. 50 yıl önce bugün tartışılan çevrenin ‘sınırlarını’ yeniden hatırlamanın önemi güncelliğini koruyor.

O zirve dahil, zirvelerin hiçbiri diplomatik değildi, kalkınma kavramları üzerine süren hararetli tartışmaların yapıldığı ve yeni mücadele alanlarının tanımlandığı toplantılardı.

Tartışmaların ana temasını “Büyümenin Sınırları” belirliyordu. Stockhol’de ilk kez çevre, nüfus ve geleneksel kalkınma stratejileri arasındaki etkileşimlerin analizi yapıldı ve ondan sonraki zirveler benzer biçimde bu geleneği sürdürdü. Sorunun metodolojisi ve ölçeği gezegensel olduğu için 21 yüzyıla kadar uzanan, geleceğe perspektifler çiziliyordu.

Stockholm’deki toplantıdan birkaç hafta önce, Mart 1972’nin başlarında “Büyümenin Sınırları” başlıklı küçük bir kitap yayınlandı. Sayfalarında ilk kez çevre, nüfus ve geleneksel kalkınma stratejileri arasındaki etkileşimlerin analizine yer verildi.

Kitapta ve zirvedeki tartışmalarda, ekonomik kalkınmanın yarattığı kirlilik, ya da nüfus artışları gibi gelişme eğilimlerinin sürmesi halinde, ekonomik ve sosyal büyümenin yakın gelecekte birkaç sınıra çarpacağı belirtilmişti. “Petrol gibi........

© Açık Gazete


Get it on Google Play