We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KANADA… Aye Aye Captain

7 1 0
18.09.2021

Pasifik Okyanusunda bir şeyler oluyor.

İngiltere~Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya arasında henüz yeni kurulan askerî pakt, AUKUS, dikkatlerin birden Pasifik Okyanusuna çevrilmesine yol açtı.

Dünyanın binbir derdi tasası arasında ihmal edilip unutulacak şey değil elbette, zira Pasifik’teki Çin askerî yayılmacılığına karşı ciddi anlamda bir satranç hamlesidir bu…

Çin Halk Cumhuriyeti satranç tahtasında kendisine çekilmiş Şah’ı hemen gördü. Ancak sadece Dış İşleri Bakanı seviyesinde, o da birkaç cümlelik kısacık bir açıklama yapıldı.

Ne Çin Komünist Partisi, ne Başkan Xi Jinping ne de Çin Halk Ordusu Genelkurmayı’ndan bir ses çıkmadı; belki erkendir, ona da sıra gelebilir.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesine göre zamanlanmış olduğu anlaşılan bu askerî anlaşma ve yeni pakt birliği, AUKUS adıyla bundan böyle anılacak.

Başkan Joe Biden ve muhatapları Başbakan Boris Johnson ile Avustralya Başbakanı Moris Scottson’un ekran üzerinden online gerçekleştirdiği imza ve kuruluş töreniyle insanlığa hayırlı uğurlu olsun denildi.

Hiç kuşkusuz AUKUS’un hamilelik ve doğum sancılarından dünya istihbarat örgütleri haberdardı; fakat derin bir sessizlikle anlaşmanın açıklanmasını beklediler.

Çin’in gerek Güney Asya’da, gerekse Avustralya karasularına kadar uzanan büyük okyanusta, Pasifik’te donanma gücünü artırması, devâsa deniz kuvvetlerine liman görevi üstlenecek biçimde okyanusun sığ atol adacıklarını betonla kapatıp kendisine üs ilan etmesi öteden beri........

© Açık Gazete


Get it on Google Play