We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Savaş, Barış ve Dünya Vatandaşı

2 1 0
29.05.2022

Gelin yazımıza bir saptamayla başlayalım; insanın duygusal ve vicdani ölçüleri büyüdükçe, dünyanın boyutları küçülür, başkaları önem kazanır. Bunun tersi, mantık ilkeleri bağlamında kendini doğrulayan bir sonuca evrilir; insanın duygusal ve vicdani evreni küçüldükçe dünyanın boyutları büyür, başkaları önemini yitirir.

Önergemizi açalım; kendimizi daha kestirmeden ifade edebilmek için ‘tanım’ dağarcığımıza ‘dünya vatandaşlığı’ kavramını ekleyelim. Dünyanın bir bütün olarak daha kolay algı ve çözümlenmesi sorunsalında kullanılan, kapsamı geniş ve tartışmalı tanımdan biz ne anlıyoruz sorusuna, tarihsel süreç ve kahramanlar üzerinden yanıt vermeye çalışarak işe koyulalım.

Dünya vatandaşlığı; benim, bizim, yörem ve topluluğum kısırlığına düşmeden, hiçbir önyargı kabullenmesi tuzağına sapmadan, kalabalıkların, sayısal ama çoğu kez yoz, toptancılığına devrilmeden, aykırı olabilmeyi becermek, evrensel doğrular uğruna mücadeleyi göze almaktır. Bu bazen ‘adalet için kanunlara karşı’(1) olmayı bile gerektirir.

Buraya kadar yaptığımız saptamalar, yaşam gerçeğinden uzak, idealist, duygusal -vurgulamaları öne çıkaran, tabiriyle havanda su döven, şiirselliği yanında yaşamda karşılığı olmayan – haklı olarak – ve birçok yönlerden eleştirile........

© Açık Gazete


Get it on Google Play