We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Öğrenci kredi sorunu

8 1 0
23.07.2022

Her hafta, bugün ne yazayım diye bilgisayarın başına oturduğumda, sorunlar, ucuz ekmek kuyruğuna hücum eden insanlar gibi kafama üşüşüyor. Ne olurdu, siyasiler sokak kavgası vari tavırlar geliştirmede değil de, toplumları ilerletecek şekilde örnek oluşturucu yönetim sistemi üzerinde ehliyetli olmuş olsalardı! Toplum siyaseten yönetilemediği için kar yumağı gibi biriken sorunlar, günlük, hatta saatlik rahatlatma ya da ileriye yönelik vaatlerle toplumu yumuşatma şeklinde halı altına itilmektedir. Çünkü yaşadığımız gerçeklik çağdaş devlet yönetimi değil, toplum çobanlığıdır.

Her gün yaşadığımız sorunlar yumağına son takılan da, öğrenci kredilerinin zamanla öğrenci üzerinde aşırı yük oluşturması ve bu meseleyi geçiştirmeye yeltenen iktidarın muhalefetin kozunu kaparak son anda geliştirdiği gecekondu varı çözümdür. Aslında olay, ortaya çıkışı ve günümüzdeki görüntüsü ile sermaye ile işbirliği içindeki iktidarın sömürücü davranışının tipik örneğidir. Yanlış başlamış olan her mesele, tüm aşamalarında da yanlış seyreder.

Her şeyden önce kredi yoluyla öğrenciyi borçlandırmak hükümetin alicenap davranışı değil, sermayenin sömürücü tavrıyla işbirliğinin tipik göstergesidir. Meslek yaşamlarında sömürü altında çalışarak sermayeye kâr oluşturacak gençlerin eğitimlerinin gençlere ödetilmesi, sermayenin devlete yıktığı harcamanın devlet tarafından kısmen de olsa bizzat öğrenciye yıkılmasından başka bir şey değildir. Zira sürece baktığımızda, eğitim hizmetinin yarattığı beşeri sermayenin tüm getirisinin ücret olarak öğrenciye değil, önemli bölümünün kâr olarak sermayeye gittiğini görürüz. Eğitimli birey etkin çalışıp maddi sermayenin verimliliğini yükseltirken, ürettiğinin tümünü ücret olarak alamayıp, büyük kısmına kâr adı........

© Açık Gazete


Get it on Google Play