We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Burada bir yanlışlık var

3 1 1
07.08.2022

İngiltere’de bir yandan salgın, öte yandan ekonomi yönetiminde beceriksizlik hepimizi dünü arar hale getirdi. Pardon yanlış yazdım “biz çalışan ya da çalışamayanlara” diyecektim. Ajansları tararken “kör göze parmak” niteliğindeki haberler içimi acıtıyor gerçekten. Biz emekçiler iki yakamızı bir araya getirmeye çalışırken irili ufaklı, cümlesiyle şirketler deveyi hamuduyla yutuyor. Üstelik faturasını da bize yazarak… İşte bazı örnekler:

* Petrol devi Shell, yılın ilk çeyreğinde 9,13 milyar dolar ile rekor kâr açıkladı. İngiltere merkezli enerji şirketi Shell, yüksek petrol ve doğal gaz fiyatlarının ve ticaret bölümünün güçlü performansının etkisiyle 2022 yılı ilk çeyrekte kârını yüzde 43 artırarak 9,13 milyar dolara çıkardı. Geçen yılın aynı döneminde kâr 3,23 milyar dolar olmuştu. Analistler ise 8,67 milyar dolar kâr bekliyorlardı.Shell’in Rusya’daki operasyonlardan çıkma kararı nedeniyle vergi sonrası 3,9 milyar dolar değer düşüklüğü yazıldı. İlk çeyrekte 5,4 milyar dolar, hisse başına 25 cent temettü dağıtacak olan Shell, 8,5 milyar dolar tutarında da hisse geri alımı yapacak.

* İngiltere merkezli enerji devi BP yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık 8,5 milyar dolar kâr ettiğini açıkladı. Şirket böylece geçen yılın aynı dönemine kıyasla kârını üçe katlamış oldu. BP’nin 6 aylık kârı 14,6 milyar dolara çıktı. BP böylece hem 14 yıllık kâr rekorunu kırdı hem de kuruluşundan bu yana en yüksek ikinci kâr oranına ulaştı. BP’nin Genel Müdürü Bernard Looney, geçen yıl enerji sektörünün “bir para makinası” olduğunu söylemişti.

* İngiltere’de hükümetten Covid kredisi alan 16 binden fazla şirket, borcunu ödemeden iflas bildirdi… İngiltere’de koronavirüs salgını sırasında hükümet destekli Covid kredisi alan 16 binden fazla işletmenin aldığı parayı geri........

© Açık Gazete


Get it on Google Play