We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Hayat pahalılığı bizim toplumu nasıl etkiledi?”

7 1 1
24.07.2022

Enflasyon oranında maaş ve ücretle artarsa sorun yok, yoksa hayat pahalılığından söz etmeye başlarız. İngiltere’de artan grevlerin temel gerekçesinde zurnanın “zırt” dediği nokta bu. Sendikalar hükümetin özellikle kamu sektörü çalışanlarına enflasyonun altında zam teklif etmesine sert tepki gösteriyor…

BBC’nin aktardığına göre “İngiltere’de Haziran ayında yıllık enflasyon yüzde 9,4’e yükselerek Şubat 1982’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.” Ulusal İstatistik Ofisi’nin verileri, enflasyonun sadece son bir ayda yüzde 0,3 arttığını gösteriyor. Enflasyonun yükselmesinde özellikle akaryakıt ve gıda fiyatlarındaki artış etkili oldu.

BBC bu haberi aktarırken savaş çığırtkanlığı yapan ve Ukrayna’ya silah yağdıran Muhafazakar hükümetin beceriksizliğini görmezden gelerek “Ukrayna savaşının sürmesi ve Avrupa’da Rus petrolüne bağımlılığın azaltılmasına yönelik atılan adımların da etkisiyle benzin fiyatlarının görülmedik düzeyde artması”na bağlıyor.

Hayat pahalılığı giderek artacak gibi çünkü Merkez Bankası geçen ay politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 1,25 seviyesine çıkarmıştı. İngiltere’de, açıklanan son enflasyon verisi sonrası faiz artırımlarının sürmesi bekleniyor. Bunun anlamı yarın bugünden de kötü olacak…

Peki hayat pahalılığı bizim toplumu nasıl etkiledi? Bizim toplumdan yaptığım sokak röportajını sizlerle paylaşmak istiyorum:

– Ahmet Ballı (Şef): Etkiliyor tabii… Petrol fiyatları ve elektrik faturalarında çok ciddi........

© Açık Gazete


Get it on Google Play